Najpiękniejsza W Klasie/Deszcze Z Zielonych Lat

 

                                         


   
Maria Jeżowska
Najpiękniejsza w klasie,
Deszcze z zielonych lat

Released: 1981
Label: Wifon – SPW-011
Format: Vinyl, 7", Single 
music Maria Jeżowska
Artwork Aleksandra Laska-Wołek
Music By Maria Jeżowska
Backing Vocals Maria Piątkowska, Ryszard Kniat, Urszula Kasprzyk,
Arranged By Janusz Koman (A1, B2, B5), Janusz Piątkowski (A3, A5, B1 to B3), Jerzy Suchocki ( A2), Maria Jeżowska (B2), Waldemar Parzyński ( B4)
Ensemble : p/d Janusza Komana (A1, B2, B5), p/d Jerzego Suchockiego (A2)
Orchestra : p/d Waldemara Parzyńskiego (B4), p/d Wojciecha Trzcińskiego (A4), p/d Janusza Piątkowskiego (A3, A5, B1, B3)
Photography By Antoni Zdebiak
A
Najpiękniejsza W Klasie
Jezowska-Dutkiewicz, arr. J.Koman
B
Deszcze Z Zielonych Lat
Jezowska-Mogielnicki

Maria Jeżowska  (Majka Jeżowska)

urodzona w Nowym Sączu  piosenkarka, kompozytorka.   

W 1978 zdobyła nagrodę ZAKR-u na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. 

W 1979 na Festiwalu w Opolu uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała wyróżnienie za interesującą interpretację wykonywanych piosenek za „Nutka w nutkę”. 
Po tym sukcesie wydała swoją pierwszą płytę autorską Jadę w świat, na której znalazły się jej przeboje „Od rana mam dobry humor”, tytułowa 
Jadę w świat” oraz „Najpiękniejsza w klasie”

Na Festiwalu w Opolu w 1980 uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała III nagrodę za piosenkę „Reggae o pierwszych wynalazcach”. 

W 1981 wyjechała do Stanów Zjednoczonych. 

W 1982 r. poślubiła gitarzystę Toma Logana i osiadła w Chicago. Była wokalistką zespołu Heat N Serve. 

W 1984 r. zaśpiewała piosenkę skomponowaną przez męża – „Rats on a Budget”, do której wideoklip wygrał międzynarodowy festiwal teledysków niskobudżetowych w Saint-Tropez, a następnie był emitowany w amerykańskiej telewizji muzycznej MTV. 
W USA mieszkała do 1993 r. jednocześnie kontynuując karierę w Polsce.    

          
W 1987 zdobyła na koncercie premier Festiwalu w Opolu I nagrodę, śpiewając w trio z Krystyną  Prońko i Piotrem Szulcem piosenkę „Czekamy na wyrok”. . 

W 1988 ponownie zdobyła I nagrodę na koncercie premier w Opolu, tym razem za solowe wykonanie piosenki „Edek”.

Jej druga płyta autorska Wibracje ukazała się w 1987.
                       
W latach 90. XX w. kilka razy prowadziła własny show na Pikniku Country w Mrągowie. Wykonywała piosenki skomponowane przez Krzesimira Dębskiego w filmach Juliusza Machulskiego Kingsajz i Deja vu.

Jej piosenka „Kolor serca” promowała w 1993 akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

                         Równolegle ze swoją główną twórczością pop, Maria Jeżowska zajmuje się komponowaniem i wykonywaniem piosenek skierowanych do dzieci. Jak sama stwierdziła w jednym z wywiadów prasowych inspiracją dla twórczości dla dzieci stała się chęć nagrania piosenki dla swojego syna. Szukając w archiwach zorientowała się, że polska twórczość piosenkarska dla dzieci jest bardzo uboga i niskiej jakości.
W 1984 wykorzystała tekst Agnieszki Osieckiej, A ja wolę moją mamę, do którego skomponowała muzykę i nagrała piosenkę pod tym samym tytułem dla III Programu Polskiego Radia. Piosenka ta uzyskała dużą popularność, która skłoniła ją do wydania całej płyty pod tym samym tytułem. Płyta ta jak na ówczesne czasy okazała się dużym sukcesem i została sprzedana w 50 000 egzemplarzy. Na kanwie płyty powstał też musical pod tym samym tytułem, do którego libretto napisał Jacek Cygan.
Dla odróżnienia swojej twórczości dla dzieci od twórczości pop dla dorosłych zaczęła używać zdrobniałej wersji swojego imienia „Majka”.

Inne znane przeboje Majki Jeżowskiej to piosenki Wszystkie dzieci nasze są, Dłonie, a także On nie kochał nas, śpiewana wspólnie z Krystyną Prońko.
W 2008 prowadziła w TV Puls program dla dzieci pt. Singa Dinga.

W latach 80. współpracowała z Jackiem Cyganem. Wspólnie wypromowali wiele dziecięcych i młodzieżowych gwiazdek tamtych czasów, m.in.: Kasię Fronczewską i Magdę Fronczewską, Krzysztofa Antkowiaka, Annę Jurksztowicz oraz Papa Dance.

Po powrocie na stałe do Polski w 1994, założyła własne przedsiębiorstwo fonograficzne JA MAJKA Music, w ramach którego wydała kilkanaście swoich płyt z muzyką dla dzieci, zorganizowała kilka tysięcy własnych koncertów oraz różnego rodzaju imprez dla dzieci i rodzin. Należy do grona kawalerów Orderu Uśmiechu, a od roku 2003 jest ambasadorem dobrej woli przy UNICEF-ie w 2007 została ambasadorem organizacji Polish American Youth w Chicago
. --(Wikipedia).

 

Copyright © Janusz Koman. All rights reserved.    instagram