jk_top
HomeBIOJanusz` worldGalleryDiscographySong`sPublishing  Kontakt
 
 

Krystyna Prońko - Osobista kolekcja 3Krystyna Prońko
Osobista kolekcja 3

Vocal: Krystyna Prońko
Released: 2003
Label: Polskie Radio – PRCD 359
Format: CD, Compilation
Ensemble: Koman Band
Orchestra: Orkiestra PRiTV w Łodzi p/d Janusza Komana (09, 10, 11, 12, 13)
Notes: * Bonus

01
Nasza Prywatna Wyspa
(K.Prońko, P.Prońko-Walczak)
09
Za Granicą Snu
(Szeremeta-Banach) 
 
02
W Jakim Obcym Domu
(Trzcinski-Zylinska)
10
Opadają Mi Ręce
(Pronko_Łamtiugina)
03
Wielka Zima
(Hołdys-Mogielnicki)
11
Być Przy Tobie
(Mikuła-Banach) 
 
04
Specjalne Okazje
(Prońko-Mogielnicki)
12
Summertime
(Gershwin ) 
 
05 13
Resztki Piór
(Pronko-Gast) 
 
06
Akcja Spekulacja 
(Pronko-Cygan)
14
Nie Ma Już Nic Na Bis
(Namyslowski-Mogielnicki) 
 
07 15*
Wielki Szary Nikt 
(Szeremeta-Żylińska) 
 
08
  • Welon
  • (Koman-Olewicz) arr. J.Koman
16*
Jutro Zaczyna Się Tu Sezon
(Sendecki-Maliszewska) 
 
    17*
Złość - Nieprzytomny Mix
(Pronko-Olewicz)
Sendecki-Maliszewska) 

Krystyna Prońko 

Urodzona w Gorzowie Wielkopolskim –piosenkarka, kompozytorka, pedagog muzyczny.

Jej rodzina wywodziła się z Łemkowszczyzny i przed II wojną światową mieszkała na kresach wschodnich (tereny obecnej Białorusi), a po wojnie osiedliła się w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie się urodziła.

Ukończyła technikum chemiczne - dziś noszące nazwę Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim, następnie rozpoczęła pracę w jednym z gorzowskich  laboratoriów jako chemik-analityk. 

Studiowała na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskała dyplom magistra sztuki wraz z nagrodą rektorską rektora Mikołaja Góreckiego.

Debiutowała w 1969 z zespołem Respekt na I Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu.
Współpracowała z Czesławem Niemenem (śpiewając w chórkach), zespołami Refleks, Skaldowie i Czerwone Gitary.
W czasie studiów śpiewała w akademickim Big Bandzie, a w latach 1987–1989 występowała z big bandem Gustava Broma.

W 1972 roku rozpoczęła współpracę z zespołem Koman Band.

W 1973 wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wyróżniono jej interpretacje piosenek „Po co ci to chłopcze” (muz. Janusz Koman, słowa Janusz Szczepkowski) oraz „Umarłe krajobrazy” (muz. Janusz Koman, słowa Grzegorz Walczak).
Dwa lata później, w 1975 zdobyła w Opolu główną nagrodę za interpretację utworu „Niech moje serce kołysze Ciebie do snu”, (muz. Janusz Koman, słowa Marek Dutkiewicz). Przebój ten uzyskał także miano piosenki roku w plebiscycie prestiżowego magazynu muzycznego „Non Stop”.

Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu występowała jeszcze wielokrotnie, m.in. w roku 1979, 1980, 1981, 1986 czy 1987. Według plebiscytu pisma „Non Stop” Krystyna Prońko dwukrotnie - w roku 1975 i 1977 - została uznana za najpopularniejszą wokalistkę w Polsce.  

W 1980 została okrzyknięta Piosenkarką Roku. Kilkakrotnie śpiewała także na jednym z największych festiwali jazzowych Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym czy Festiwalu w Castlebar.

W latach 1979–1981 prowadziła klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez rok pracowała również z młodymi piosenkarzami w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

W 1981 brała udział w wystawionym przez Teatr oratorium Ernesta Brylla do muzyki Wojciecha Trzcińskiego Kolęda-Nocka. Wielokrotnie prowadziła warsztaty bluesowe dla wokalistów w Bolesławcu.

Od października 2001 prowadziła klasę śpiewu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie.

 W 1991 roku założyła własne wydawnictwo płytowe Power Music.
W okresie 1992–1995 zajmowała się dziennikarstwem muzycznym, prowadziła wiele autorskich programów radiowych m.in. w radiu  Gdańsk,  Kraków,  Białystok,Szczecin czy w radiu Gorzów w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim .

W 2008 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wraz z Markiem Kościkiewiczem i Markiem Tysperem wiosną 2010 zasiadała w jury pierwszej edycji programu Śpiewaj i walcz produkcji TVP1.

W 2013 roku wystąpiła na gali jubileuszowej - Opole! Kocham Cię! podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Mieszka w Warszawie.   /Wikipedia/
Copyright © Janusz Koman. All rights reserved.