jk_top
Dom   Songs on CDs  Kontakt
 
 

M - jak miłość

Mieczysław Jurecki - Bogdan Olewicz

jurecki_mjakmilosc
foto: Mirosław Mizera







BAND DUET KEYBOARD TEXT
VOC GUITAR KEYB BASS DRUMS     TEKST





Mieczysław Jurecki 

(ur. 3 października 1956 we Wrocławiu) basista, gitarzysta, kompozytor i aranżer. 

Ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu w 1975.
W trakcie nauki po zajęciach lekcyjnych występował z Wojciechem Popkiewiczem w Autorskim Studio Piosenki „Teraz” i nagrywał muzykę teatralną w zespole muzycznym Radia Wrocław. Jego pierwszym profesjonalnym zespołem rockowym był Nurt


Później współpracował z takimi wykonawcami, jak Romuald i Roman, Halina Frąckowiak, Alex Band, Test, Banda i Wanda, Perfect, Wojciech Gąssowski, Stachursky, Marek Torzewski, Zdzisława Sośnicka, Jan Kaczmarek, Tercet Egzotyczny, Urszula. 


W 1981 trafił do Budki Suflera, gdzie z przerwami grał do 2003.  W międzyczasie nagrywał solowe płyty jako Mechanik (albumy: 
Duży Mechanik (1988), Szuja (1989,  Agrest (1994) oraz brał udział w niezliczonych projektach jako muzyk sesyjny. 

Z założonym przez siebie zespołem Półbuty (m.in. Marek Raduli, Tomasz Zeliszewski) nagrał płytę To twoje życie i twoje marzenia (2001), która zawiera jego kompozycje. Pod koniec 1998 nagrał solową płytę 12 sprawiedliwych, w nagraniu której uczestniczyli czołowi polscy gitarzyści: Jan Borysewicz, Dariusz Kozakiewicz, Jacek Królik, Jacek Krzaklewski, Krzysztof Misiak, Aleksander Mrożek, Marek Popów, Marek Raduli, Grzegorz Skawiński. Ta płyta została przez magazyn „Gitara i bas” uhonorowana tytułem Wydawnictwo Roku, a Jurecki – tytułem najlepszego polskiego gitarzysty basowego.

W 2003 założył zespół Veto (m.in. z wokalistką Olgą Pokorską), działający później pod nazwą Logo (album Za twój czuły szept z 2005). Współtworzył z Krzysztofem Wałeckim i Pawłem Szafrańcem formację Vintage (album N° 1 z 2007). Jest również basistą w rock and rollowym zespole Riders, gdzie poza nim występuje m.in. Ola Łysiak czy Grzegorz Kuks. Współpracuje z Wojtkiem Pilichowskim i Krzysztofem Ścierańskim oraz współtworzy z Jackiem Królikiem i Ryszardem Sygitowiczem zespół Giganci Gitary. Jurecki jest też pomysłodawcą konkursu „Solo życia” – wyłaniającego młodych i zdolnych instrumentalistów. Impreza odbywa się corocznie w Lublinie, począwszy od 2005.

Dyskografia:
Albumy Duży Mechanik (1988) (jako Mechanik) Szuja (1989) (jako Mechanik) 12 sprawiedliwych (1999) (jako Mietek Jurecki)

Single
„Śpij mała, śpij (nie jestem tym którego chcesz)” / „Sto litrów łez” (1987)

Kompilacje
Agrest (1994) (jako Mechanik) Dzieła wybrane (2008) (jako Mechanik)
w/g : Wikipedia

 

 
Bogdan Olewicz

(ur. 28 czerwca 1946 w Bytomiu) autor tekstów piosenek i dziennikarz.

Bogdan Olewicz zadebiutował od razu z przytupem - w 1968 r. napisał dla stawiającej pierwsze kroki na estradzie Maryli Rodowicz tekst do piosenki "Za moim oknem".

Już w latach 70. ze Zbigniewem Hołdysem współtworzył duet kompozytorsko-tekściarski. Wówczas późniejszy lider grupy Perfect współpracował z grupą Andrzej i Eliza, która w 1974 r. wylansowała swój największy przebój "Czas relaksu".

W latach 70. współpracował z gwiazdami muzyki pop, pisząc teksty do piosenek, które podbijały festiwale w Opolu, dla takich wykonawców, jak m.in. Krystyna Prońko ("Jesteś lekiem na całe zło", "Deszcz w Cisnej"), Anna Jantar ("Gdzie są dzisiaj tamci ludzie?", "Moje jedyne marzenie", "Tylko mnie poproś do tańca"), Zdzisława Sośnicka ("A kto się kocha w tobie?", "Julia i ja", "Raz na jakiś czas") czy Krzysztof Krawczyk ("Pamiętam ciebie z tamtych lat").

Do historii polskiej muzyki przeszedł właśnie dzięki Perfectowi - na debiutanckiej płycie znalazło się siedem jego tekstów, w tym tak ponadczasowe ( i grane do dziś na koncertach) "Nie płacz Ewka", "Niewiele ci mogę dać", "Lokomotywa z ogłoszenia" czy "Obracam w palcach złoty pieniądz".

Kolejny album Perfectu - "UNU" (1982) to również siedem tekstów Olewicza, z "Autobiografią na czele, a także "Idź precz", "Druga czytanka dla Janka", "Wyspa, drzewo, zamek" i "Objazdowe nieme kino". "Było nas trzech, w każdym z nas inna krew" - te słowa "Autobiografii" odnoszą się do trójki przyjaciół: Hołdysa, Olewicza i innego popularnego tekściarza Andrzeja Mogielnickiego.

Hołdys definitywnie rozstał się z Perfectem w 1992 r., współpraca Olewicza z tym zespołem trwała nieprzerwanie aż do płyty "XXX" (2010) i przyniosła takie przeboje, jak "Kołysanka dla nieznajomej" i "Całkiem inny kraj". Pod koniec lat 80. pisał teksty dla grupy Korba oraz Mietka "Mechanika" Jureckiego, basisty grupy Budka Suflera.
Z tym ostatnim zespołem współpracował przy płycie "Ratujmy co się da" z 1988 r. (utwory "To nie tak miało być", "Ratujmy co się da", "Czy ty siebie znasz", "Nieśmiertelnie piękna twarz", "Czas wielkiej wody").

Do największych przebojów Olewicza z kolejnych dekad należą utwory wykonywane przez Urszulę
("Rysa na szkle" -
...To jest piosenka o samotności i o tym, jak ciebie postrzegają inni ludzie",
Lady Pank (piosenki z płyty "Na Na" z 1994 r., w tym "Na co komu dziś". "
...Janek Borysewicz to prawdziwy polski rockman z krwi i kości. Pisanie przebojów przychodzi mu niezwykle łatwo" - podkreśla),
Seweryna Krajewskiego (piosenki do filmu "Uprowadzenie Agaty" Marka Piwowskiego).

Tytułowy utwor do serialu "M jak miłość", napisał Olewicz z kompozytorem Mietkim Jureckim w wykonaniu Wojciecha Gąssowskiego.
Wchodził w skład jury wybierającego Piosenkę dla Europy na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizji 2006.
Przewodniczył jury Międzynarodowego Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar w roku 2006, a w roku 2007 festiwal ten został poświęcony jego twórczości.

W 2013 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
w/g : Wikipedia

 

  Copyright © Janusz Koman. All rights reserved.    instagram