HomeBioDiscographyShopContact

 

Majka Jeżowska

 


   
Maria Jeżowska
Maria Jeżowska

Released: 1981
Label: Wifon – LP-036
Format: Vinyl, LP, Album,
   
Artwork Aleksandra Laska-Wołek
Music By Maria Jeżowska
Backing Vocals Maria Piątkowska, Ryszard Kniat, Urszula Kasprzyk,
Arranged By Janusz Koman (A1, B2, B5), Janusz Piątkowski (A3, A5, B1 to B3), Jerzy Suchocki ( A2), Maria Jeżowska (B2), Waldemar Parzyński ( B4)
Ensemble : p/d Janusza Komana (A1, B2, B5), p/d Jerzego Suchockiego (A2)
Orchestra : p/d Waldemara Parzyńskiego (B4), p/d Wojciecha Trzcińskiego (A4), p/d Janusza Piątkowskiego (A3, A5, B1, B3)
Photography By Antoni Zdebiak
A1 B1
Jesteś Blisko
Figiel-Kondratowicz
A2
Reggae O Pierwszych Wynalazcach
Lyrics By Andrzej Mogielnicki
B2
A3
Deszcze Z Zielonych Lat
Lyrics By Andrzej Mogielnicki
B3
Jadę W Świat
Lyrics By Andrzej Kuryło
A4
Żyć Do Pełna
Lyrics By Wojciech Jagielski
B4
Nutka W Nutkę Zgadza Się
Lyrics By Andrzej Bianusz
A5
Kolejowy Flirt 
Lyrics By Marek Dutkiewicz
B5


Maria Jeżowska  (Majka Jeżowska)

urodzona w Nowym Sączu  piosenkarka, kompozytorka.   

W 1978 zdobyła nagrodę ZAKR-u na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. 

W 1979 na Festiwalu w Opolu uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała wyróżnienie za interesującą interpretację wykonywanych piosenek za „Nutka w nutkę”. 
Po tym sukcesie wydała swoją pierwszą płytę autorską Jadę w świat, na której znalazły się jej przeboje „Od rana mam dobry humor”, tytułowa „Jadę w świat” oraz „Najpiękniejsza w klasie”. 

Na Festiwalu w Opolu w 1980 uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała III nagrodę za piosenkę „Reggae o pierwszych wynalazcach”. 

W 1981 wyjechała do Stanów Zjednoczonych. 

W 1982 r. poślubiła gitarzystę Toma Logana i osiadła w Chicago.
Była wokalistką zespołu Heat N Serve. 
W 1984 r. zaśpiewała piosenkę skomponowaną przez męża – „Rats on a Budget”, do której wideoklip wygrał międzynarodowy festiwal teledysków niskobudżetowych w Saint-Tropez, a następnie był emitowany w amerykańskiej telewizji muzycznej MTV. 
W USA mieszkała do 1993 r. jednocześnie kontynuując karierę w Polsce.              

W 1987 zdobyła na koncercie premier Festiwalu w Opolu I nagrodę, śpiewając w trio z Krystyną Prońko i Piotrem Szulcem piosenkę „Czekamy na wyrok”.

                          W 1988 ponownie zdobyła I nagrodę na koncercie premier w Opolu, tym razem za solowe wykonanie piosenki „Edek”.
Jej druga płyta autorska Wibracje ukazała się w 1987.

W latach 90. XX w. kilka razy prowadziła własny show na Pikniku Country w Mrągowie. Wykonywała piosenki skomponowane przez Krzesimira Dębskiego w filmach Juliusza Machulskiego Kingsajz i Deja vu. Jej piosenka „Kolor serca” promowała w 1993 akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

                         Równolegle ze swoją główną twórczością pop, Maria Jeżowska zajmuje się komponowaniem i wykonywaniem piosenek skierowanych do dzieci. Jak sama stwierdziła w jednym z wywiadów prasowych inspiracją dla twórczości dla dzieci stała się chęć nagrania piosenki dla swojego syna. Szukając w archiwach zorientowała się, że polska twórczość piosenkarska dla dzieci jest bardzo uboga i niskiej jakości. W 1984 wykorzystała tekst Agnieszki Osieckiej, A ja wolę moją mamę, do którego skomponowała muzykę i nagrała piosenkę pod tym samym tytułem dla III Programu Polskiego Radia. Piosenka ta uzyskała dużą popularność, która skłoniła ją do wydania całej płyty pod tym samym tytułem. Płyta ta jak na ówczesne czasy okazała się dużym sukcesem i została sprzedana w 50 000 egzemplarzy. Na kanwie płyty powstał też musical pod tym samym tytułem, do którego libretto napisał Jacek Cygan.
Dla odróżnienia swojej twórczości dla dzieci od twórczości pop dla dorosłych zaczęła używać zdrobniałej wersji swojego imienia „Majka”.

Inne znane przeboje Majki Jeżowskiej to piosenki Wszystkie dzieci nasze są, Dłonie, a także On nie kochał nas, śpiewana wspólnie z Krystyną Prońko.
W 2008 prowadziła w TV Puls program dla dzieci pt. Singa Dinga.

W latach 80. współpracowała z Jackiem Cyganem. Wspólnie wypromowali wiele dziecięcych i młodzieżowych gwiazdek tamtych czasów, m.in.: Kasię Fronczewską i Magdę Fronczewską, Krzysztofa Antkowiaka, Annę Jurksztowicz oraz Papa Dance.

Po powrocie na stałe do Polski w 1994, założyła własne przedsiębiorstwo fonograficzne JA MAJKA Music, w ramach którego wydała kilkanaście swoich płyt z muzyką dla dzieci, zorganizowała kilka tysięcy własnych koncertów oraz różnego rodzaju imprez dla dzieci i rodzin. Należy do grona kawalerów Orderu Uśmiechu, a od roku 2003 jest ambasadorem dobrej woli przy UNICEF-ie w 2007 została ambasadorem organizacji Polish American Youth w Chicago.
--(Wikipedia).


  © 2000 Janusz Koman