HomeBioDiscographyShopContact

 

Krystyna Prońko
Osobista Kolekcja Komplet

 01
Deszcz w Cisnej
Mikuła-Olewicz
10
Bożek Gorzelny
Pronko-Cygan
02
Zaprzęgnę Słońce, Osiodłam Chmury
Koman-Perkun
11
Byle Do Brzegu
Pronko-Maliszewska
03
Prayer For Love
Łosowski -Afromental
12
Poranne Łzy
Jaremko-Młynarski
04
Małe Tęsknoty
Trzcinski-Mogielnicki
13
Niech moje serce kołysze ciebie do snu
Koman-Dutkiewicz
05
Biedna                            
Koman-Patuszyński
14
Po co ci to chłopcze         
Koman-Szczepkowski
06
Subtelna gra
Pronko-Olewicz
15
Nie Jesteś Alicją
Gogolewski-Żylinska
07
Pieśń V
Pronko, Sztompke-Gałczynski
16
Okruch Opłatka
Pronko-Banach
08
Prośba Powszednia
Pronko-Maliszewska
17
Senna Kołysanka
Wozniak-Chorążuk
09
Dwa anioły                  
Koman-Szczepkowski
18
Ballada O Pucku
Mikuła-Banach
Vocal: Krystyna Prońko
Released: 2012
Label: Power Music (10) – PMCD 004
Format: CD, Compilation
Ensemble: KOMAN BAND (1, 2, 5, 9, 13, 14)
Orchestra: Orkiestra PRiTV w Łodzi p/d Henryka Debicha (01)

Krystyna Prońko 

Urodzona w Gorzowie Wielkopolskim –piosenkarka, kompozytorka, pedagog muzyczny.
Jej rodzina wywodziła się z Łemkowszczyzny i przed II wojną światową mieszkała na kresach wschodnich (tereny obecnej Białorusi), a po wojnie osiedliła się w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie się urodziła. 


Ukończyła technikum chemiczne - dziś noszące nazwę Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim, następnie rozpoczęła pracę w jednym z gorzowskich  laboratoriów jako chemik-analityk.  

Studiowała na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskała dyplom magistra sztuki wraz z nagrodą rektorską rektora Mikołaja Góreckiego. 

Debiutowała w 1969 z zespołem Respekt na I Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu. 
Współpracowała z Czesławem Niemenem (śpiewając w chórkach), zespołami Refleks, Skaldowie i Czerwone Gitary. 
W czasie studiów śpiewała w akademickim Big Bandzie, a w latach 1987–1989 występowała z big bandem Gustava Broma. 

W 1972 roku rozpoczęła współpracę z zespołem Koman Band.

W 1973 wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wyróżniono jej interpretacje piosenek „Po co ci to chłopcze” (muz. Janusz Koman, słowa Janusz Szczepkowski) oraz „Umarłe krajobrazy” (muz. Janusz Koman, słowa Grzegorz Walczak). 
Dwa lata później, w 1975 zdobyła w Opolu główną nagrodę za interpretację utworu „Niech moje serce kołysze Ciebie do snu”, (muz. Janusz Koman, słowa Marek Dutkiewicz). Przebój ten uzyskał także miano piosenki roku w plebiscycie prestiżowego magazynu muzycznego „Non Stop”. 

Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu występowała jeszcze wielokrotnie, m.in. w roku 1979, 1980, 1981, 1986 czy 1987. Według plebiscytu pisma „Non Stop” Krystyna Prońko dwukrotnie - w roku 1975 i 1977 - została uznana za najpopularniejszą wokalistkę w Polsce.  

W 1980 została okrzyknięta Piosenkarką Roku. Kilkakrotnie śpiewała także na jednym z największych festiwali jazzowych Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym czy Festiwalu w Castlebar. 

W latach 1979–1981 prowadziła klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez rok pracowała również z młodymi piosenkarzami w Teatrze Muzycznym w Gdyni. 

W 1981 brała udział w wystawionym przez Teatr oratorium Ernesta Brylla do muzyki Wojciecha Trzcińskiego Kolęda-Nocka. Wielokrotnie prowadziła warsztaty bluesowe dla wokalistów w Bolesławcu. 

Od października 2001 prowadziła klasę śpiewu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie.

 W 1991 roku założyła własne wydawnictwo płytowe Power Music. 
W okresie 1992–1995 zajmowała się dziennikarstwem muzycznym, prowadziła wiele autorskich programów radiowych m.in. w radiu  Gdańsk,  Kraków,  Białystok,Szczecin czy w radiu Gorzów w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim . 

W 2008 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Wraz z Markiem Kościkiewiczem i Markiem Tysperem wiosną 2010 zasiadała w jury pierwszej edycji programu Śpiewaj i walcz produkcji TVP1. 

W 2013 roku wystąpiła na gali jubileuszowej - Opole! Kocham Cię! podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

Mieszka w Warszawie.   /Wikipedia

 

© 2000 Janusz Koman