HomeBioDiscographyShopContact


 

 

A1
Naga Rzeka
(Horváth, Zaucha-Ficowski)
B1
Masz Przewrócone W Głowie 
(Pawlik-L.A. Moczulski)
A2
  • Blues O Rannym Wstawaniu
    (Tioskow) Featuring – Kasa Chorych
B2
A3
Wymyśliłem Ciebie
(Horwath-Kawa)
B3
Tańcząc w Powietrzu 
(Pawluśkiewicz-L.A. Moczulski) Anawa
A4
  • Byłaś Serca Biciem
  • (Dobrzyński-Książek)
B4
Dzień Dobry Mr.Blues
(Wasowski-Perkun)
A5
  • Bądź Moim Natchnieniem
  • (Kopff-Młynarski)
B5
  • O Cudzie w Tancbudzie
  • (Dobrzyński-Książek)
A6
Ach, Te Baby
(Palester-Nel)//R Rynkowski)
B6
C'est La Vie - Paryż Z Pocztówki
(Pieregorólka-Cygan)W młodości trenował kajakarstwo. Na mistrzostwach Polski juniorów w 1963 roku prowadzona przez niego czwórka wywalczyła brązowy medal. W 1964 wywalczył złote medale mistrzostw Polski juniorów w jedynce i czwórce. 

Muzycznie debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty. Później został solistą grupy Telstar. W latach 1968–1971 był wokalistą jazzrockowej grupy Dżamble, z którą wystąpił m.in. na festiwalu Jazz nad Odrą w 1969 roku we Wrocławiu i nagrał album Wołanie o słońce nad światem

W roku 1971 związał się z zespołem Anawa, z którym nagrał LP Anawa.

W latach 1973–1979 śpiewał i grał w zespołach rozrywkowych za granicą. 

Karierę solową rozpoczął dopiero w 1980 roku, kiedy zagrał w śpiewogrze Pozłacany warkocz Katarzyny Gärtner oraz nagrywając z  zespołem Koman Band m.in. Wieczór nad rzeką zdarzeń,
(Koman-Kondratowicz)Dom złej dziewczyny (Koman-Szczepkowski)

W roku 1983 ukazał się pierwszy album solowy Andrzeja Zauchy zatytułowany "Wszystkie stworzenia małe i duże". Największą popularność z debiutanckiej płyty zdobył utwór tytułowy, zaśpiewany w duecie z Ewą Bem

W 1985 Zaucha wystąpił podczas koncertu 
Piosenka jest dobra na wszystko,
 który odbył się w ramachKrajowegoFestiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

Od tego czasu był regularnym gościem na opolskich festiwalach (począwszy od 1985 występował w Opolu corocznie aż do 1991 roku).


Udzielił się w epizodycznych rolach w filmach Miłość z listy przebojów Marka NowickiegoMisja specjalna Janusza Rzeszewskiego oraz Trzy dni bez wyroku Wojciecha Wójcika. 

W 1987 ukazał się drugi solowy album Zauchy, zatytułowany Stare, nowe, najnowsze, na którym znalazły się popularne piosenki„Myśmy byli sobie pisani”,„Bądź moim natchnieniem” i „C'est la vie – Paryż z pocztówki”. 

Na KFPP w Opolu w 1988 roku wykonał piosenkę „Byłaś serca biciem”, za którą zdobył wyróżnienie. Utwór stał się jednym z największych przebojów artysty. 

Na festiwalu w Opolu w 1989 roku otrzymał wyróżnienie w koncercie Premiery za piosenkę „O cudzie w tancbudzie” oraz nagrodę prezydenta miasta Opola za wybitne osiągnięcia w wykonawstwie piosenek. 

Z big-bandem Wiesława Pieregorólki nagrał album Andrzej Zaucha, wydany przez Polskie Nagrania. 

Na początku lat 90. współtworzył wraz z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim - kabaret estradowy Sami oraz zagrał tytułową rolę w prapremierze musicalu Pan Twardowski (muz. Janusz Grzywacz, libr. Krzysztof Jasiński). 

10 października 1991 po występie w spektaklu „Pan Twardowski” na deskach krakowskiego Teatru STU, Andrzej Zaucha i aktorka Zuzanna Leśniak zostali zastrzeleni przez jej męża, francuskiego reżysera Yves'a Goulais.


16 października 1991 Andrzej Zaucha został pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.  (Wikipedia)

 

 

 

  © 2000 Janusz Koman