homej.koman songs          j.koman sheet musiccontact

 

Krystyna Prońko  Czas do snuKrystyna Prońko
C
zas do snu
Released: 1978
Label: Tonpress – R-0820
Format:
Flexi-disc, 7", 45 RPM, Single Sided, Card Backed, Picture Disc, Mono
Photography By: L. Dzikowski
Nr ZAiKS:  17253
A   Czas do snu    
    Koman-Olewicz    


BAND DUET     45 zl
VOC GUITAR KEYB BASS DRUMS   TEKST duetKrystyna Prońko 

Urodzona w Gorzowie Wielkopolskim piosenkarka i kompozytorka, pedagog muzyczny.

Jej rodzina wywodziła się z Łemkowszczyzny i przed II wojną światową mieszkała na kresach wschodnich (tereny obecnej Białorusi), a po wojnie osiedliła się w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie się urodziła. 

Ukończyła technikum chemiczne - dziś noszące nazwę Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim, następnie rozpoczęła pracę w jednym z gorzowskich  laboratoriów jako chemik-analityk.  

Studiowała na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskała dyplom magistra sztuki wraz z nagrodą rektorską rektora Mikołaja Góreckiego. 

Debiutowała w 1969 z zespołem Respekt na I Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu. 

Współpracowała z Czesławem Niemenem (śpiewając w chórkach), zespołami Refleks, Skaldowie i Czerwone Gitary. 
W czasie studiów śpiewała w akademickim Big Bandzie, a w latach 1987–1989 występowała z big bandem Gustava Broma. 

W 1972 roku rozpoczęła współpracę z zespołem Koman Band.


W 1973 wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wyróżniono jej interpretacje piosenek „Po co ci to chłopcze” (muz. Janusz Koman, słowa Janusz Szczepkowski) oraz „Umarłe krajobrazy” (muz. Janusz Koman, słowa Grzegorz Walczak). 


Dwa lata później, w 1975 zdobyła w Opolu główną nagrodę za interpretację utworu „Niech moje serce kołysze Ciebie do snu”, (muz. Janusz Koman, słowa Marek Dutkiewicz). Przebój ten uzyskał także miano piosenki roku w plebiscycie prestiżowego magazynu muzycznego „Non Stop”. 

Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu występowała jeszcze wielokrotnie, m.in. w roku 1979, 1980, 1981, 1986 czy 1987. Według plebiscytu pisma „Non Stop” Krystyna Prońko dwukrotnie - w roku 1975 i 1977 - została uznana za najpopularniejszą wokalistkę w Polsce.  

W 1980 została okrzyknięta Piosenkarką Roku. Kilkakrotnie śpiewała także na jednym z największych festiwali jazzowych Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym czy Festiwalu w Castlebar. 

W latach 1979–1981 prowadziła klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez rok pracowała również z młodymi piosenkarzami w Teatrze Muzycznym w Gdyni. 

W 1981 brała udział w wystawionym przez Teatr oratorium Ernesta Brylla do muzyki Wojciecha Trzcińskiego Kolęda-Nocka. Wielokrotnie prowadziła warsztaty bluesowe dla wokalistów w Bolesławcu. 

Od października 2001 prowadziła klasę śpiewu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie.

W 1991 roku założyła własne wydawnictwo płytowe Power Music.
 
W okresie 1992–1995 zajmowała się dziennikarstwem muzycznym, prowadziła wiele autorskich programów radiowych m.in. w radiu  Gdańsk,  Kraków,  Białystok,Szczecin czy w radiu Gorzów w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim . 

W 2008 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego odebrała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Wraz z Markiem Kościkiewiczem i Markiem Tysperem wiosną 2010 zasiadała w jury pierwszej edycji programu Śpiewaj i walcz produkcji TVP1. 

W 2013 roku wystąpiła na gali jubileuszowej - Opole! Kocham Cię! podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

Mieszka w Warszawie.   /Wikipedia/

 

 

Janusz Koman

Urodzony w Łodzi kompozytor, aranżer, pianista i producent

Debiut na scenie profesjonalnej - maj 1967 roku w  zespole „Czerwono-Czarni”.
Od 1969 do 1972 współpraca z PAGART
.

W 1972 - program: „Krystyna Prońko i Koman Band"

1973 - 1991 Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu i inne festiwale. 

Opole 73 Krystyna Prońko - nagroda w kategorii Interpretacje -
                         "Po co ci to chłopcze" Koman-Szczepkowski
                         "Umarłe krajobrazy" (Koman-Walczak),
Opole 74 Janusz Koman - nagroda za najlepszą aranżację -
                         "Papierowe ptaki" (Koman-Szczepkowski),
                          w wykonaniu Krystyny Prońko
Opole 75 Krystyna Prońko - nagroda w kategorii Interpretacje - "Anioł i róża" (Koman-Szczepkowski,
                                           "Niech moje serce kołysze ciebie do snu" (Koman-Dutkiewicz),
Sopot 77 Zdzisława Sośnicka - Grand Prix du Disque - "Jeden świat" (Koman-Kofta)
Opole 78 Premiera rock-opery "3400 lat po Ikarze" (muzyka J. Koman, libretto B. Olewicz)
Sopot 80 VOX - Festiwal Interwizji - I Nagroda Dnia Płytowego i Nagroda Publiczności,
Bratysława 80 VOX - Grand Prix, Złota Lira, Brązowa Lira,
Opole 85 Janusz Koman - nagroda specjalna za aranżacje festiwalowych piosenek,
Opole 86 Janusz Koman - wyróżnienie w kategorii aranżacje,
Opole 87 Janusz Koman - wyróżnienie za piosenką "Zagranicą" (Koman-Korczakowski),
Opole 91 Janusz Koman - wyróżnienie za piosenką "Moja cierpliwość" (Koman-Młynarski)
                                                               w wykonaniu Danuty Błażejczyk

Współpraca twórcza: 
Stan Borys, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Młynarski, Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski, Zbigniew Namysłowski, VOX, „2+1”, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Andrzej Zaucha, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Majka Jeżowska, Jacek Skubikowski, Grażyna Łobaszewska, Krystyna Prońko, Zdzisława Sośnicka, Urszula Sipińska, FIESTA, Janusz Kondratowicz, Maria Czubaszek, Bogdan Olewicz, Włodzimierz Patuszyński, Wojciech Waglewski, Jan Wołek, Danuta Błażejczyk, Krzysztof Krawczyk, Krzysztof Dzikowski, Grzegorz Walczak, Janusz Szczepkowski, Jacek Korczakowski, Leonard Kaczanowski, Andrzej Olejniczak, Krzysztof Ścierański, "Adzik" Sendecki, Zbigniew Jaremko, Jan Zając, Marek Dutkiewicz, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Maria Czubaszek, Jerzy Gruza, Janusz Kondratiuk,

Orkiestry:
Henryka Debicha, Stefana Rachonia, Zbigniewa Górnego, Jerzego Miliana, Andrzeja Trzaskowskiego, PRiTV w Katowicach
 
Koncerty:
Europa, Bliski Wschód, Kuba, Włochy, oraz całe terytorium byłego ZSRR  

Nagrania:
ponad 400 utworów dla Polskiego Radia, TV, Polskie Nagrania, Pronit, JKP Studio, musicale, rock-opery, muzyka filmowa, teatralna i baletowa.

Film:
2010-2012: pełnometrażowych wywiadów filmowych wybitnych twórców Stowarzyszenia Autorów ZAiKS takich jak:
Jacek Bocheński, Józef Hen, Wojciech Młynarski, Jacek Cygan, Romuald Lipko,  Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Edward Pałłasz, Ryszard Poznakowski, Eustachy Rylski, Krzysztof Dzikowski, Feliks Falk, Zbigniew Hołdys, Janusz Kondratowicz, Henryk Kuźniak, Ilona Łepkowska, Janusz Majewski, Andrzej Mogielnicki, Bogdan Olewicz, Adam Sławiński. 

Wydawnictwo Koman Production:
Od 2000 roku - do maja 2017 roku opracowano około 5 000 tytułów w formie partytur, fortepianówek oraz głosów na instrumenty: vocal, guitar, keyb., bass, drums.

w/g : Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej -  autor Ryszard Wolański. Agencja Wydawnicza „MOREX” - Warszawa 1995

 

 

 
Bogdan Olewicz

(ur. 28 czerwca 1946 w Bytomiu) autor tekstów piosenek i dziennikarz.

Bogdan Olewicz zadebiutował od razu z przytupem - w 1968 r. napisał dla stawiającej pierwsze kroki na estradzie Maryli Rodowicz tekst do piosenki "Za moim oknem".

Już w latach 70. ze Zbigniewem Hołdysem współtworzył duet kompozytorsko-tekściarski. Wówczas późniejszy lider grupy Perfect współpracował z grupą Andrzej i Eliza, która w 1974 r. wylansowała swój największy przebój "Czas relaksu".

W latach 70. współpracował z gwiazdami muzyki pop, pisząc teksty do piosenek, które podbijały festiwale w Opolu, dla takich wykonawców, jak m.in. Krystyna Prońko ("Jesteś lekiem na całe zło", "Deszcz w Cisnej"), Anna Jantar ("Gdzie są dzisiaj tamci ludzie?", "Moje jedyne marzenie", "Tylko mnie poproś do tańca"), Zdzisława Sośnicka ("A kto się kocha w tobie?", "Julia i ja", "Raz na jakiś czas") czy Krzysztof Krawczyk ("Pamiętam ciebie z tamtych lat").

Do historii polskiej muzyki przeszedł właśnie dzięki Perfectowi - na debiutanckiej płycie znalazło się siedem jego tekstów, w tym tak ponadczasowe ( i grane do dziś na koncertach) "Nie płacz Ewka",
"Niewiele ci mogę dać", "Lokomotywa z ogłoszenia" czy "Obracam w palcach złoty pieniądz".

Kolejny album Perfectu - "UNU" (1982) to również siedem tekstów Olewicza, z "Autobiografią na czele, a także "Idź precz", "Druga czytanka dla Janka", "Wyspa, drzewo, zamek" i "Objazdowe nieme kino". "Było nas trzech, w każdym z nas inna krew" - te słowa "Autobiografii" odnoszą się do trójki przyjaciół: Hołdysa, Olewicza i innego popularnego tekściarza Andrzeja Mogielnickiego.

Hołdys definitywnie rozstał się z Perfectem w 1992 r., współpraca Olewicza z tym zespołem trwała nieprzerwanie aż do płyty "XXX" (2010) i przyniosła takie przeboje, jak "Kołysanka dla nieznajomej" i "Całkiem inny kraj". Pod koniec lat 80. pisał teksty dla grupy Korba oraz Mietka "Mechanika" Jureckiego, basisty grupy Budka Suflera.
Z tym ostatnim zespołem współpracował przy płycie "Ratujmy co się da" z 1988 r. (utwory "To nie tak miało być", "Ratujmy co się da", "Czy ty siebie znasz", "Nieśmiertelnie piękna twarz", "Czas wielkiej wody").

Do największych przebojów Olewicza z kolejnych dekad należą utwory wykonywane przez Urszulę
("Rysa na szkle" -
...To jest piosenka o samotności i o tym, jak ciebie postrzegają inni ludzie",
Lady Pank (piosenki z płyty "Na Na" z 1994 r., w tym "Na co komu dziś". "
...Janek Borysewicz to prawdziwy polski rockman z krwi i kości. Pisanie przebojów przychodzi mu niezwykle łatwo" - podkreśla),
Seweryna Krajewskiego (piosenki do filmu "Uprowadzenie Agaty" Marka Piwowskiego).

Tytułowy utwor do serialu "M jak miłość", napisał Olewicz z kompozytorem Mietkim Jureckim w wykonaniu Wojciecha Gąssowskiego.
Wchodził w skład jury wybierającego Piosenkę dla Europy na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizji 2006.
Przewodniczył jury Międzynarodowego Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar w roku 2006, a w roku 2007 festiwal ten został poświęcony jego twórczości.

W 2013 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
w/g : Wikipedia

 

SKLEP / INFORMACJE
Wymagania techniczne Regulamin      O nas
Sposoby płatności Polityka prywatności      pon. - pt 10:00-18:00
Odstąpienie od umowy Polityka zwrotu towarów      telefon: +48 605 079 902
mp3 Terminy i podstawa prawna      koman_sklep@onet.pl
     

 

© 2000 Janusz Koman