jk_top
 
homej.koman songs          j.koman sheet musiccontact
 


Ballada o dzikim zachodzie

Tadeusz Suchocki - Wojciech Młynarskistepowski_taksowkarz

Kabaret "Dudek"

Ballada o dzikim zachodzie
Release 1976
Label Polskie Nagrania Muza – SX 1346-1347
Format 2 x winyl, LP, kompilacja,
Wykonanie  J. Kobuszewski, W. Gołas 

Zespół Instrumentalny Pod Kier. T. Suchockiego
Fortepian  T. Suchocki 
Organy  J. Borzym 
Gitara  J. Czekała 
Nagrania  M. Gola, W. Piętowski 
Fotografia  E. Ciołek, J. Płoński, Z. Szargut  


    45 zl
VOC GUITAR KEYB1 KEYB2BASS DRUMS TEKST
Kabaret "Dudek"

kabaret założony i kierowany przez cały czas istnienia przez
Edwarda Dziewońskiego

Zainaugurował działalność w styczniu 1965.

Przedstawienia kabaretu odbywały się w kawiarni „Nowy Świat” przy ulicy Nowy Świat 63 w Warszawie.

W ciągu 10 lat działalności kabaretu odbyło się około 1000 przedstawień, na które złożyło się blisko 200 skeczy, monologów i piosenek kilkudziesięciu kompozytorów i autorów.

Po oficjalnym zakończeniu działalności w 1975, kabaret odbywał sporadyczne występy np. dla potrzeb telewizji.

W 1987 Edward Dziewoński spróbował reanimować działalność Kabaretu w nieco zmienionej formule i z obsadą rozszerzoną o aktorów młodszej generacji.

Jednak ta próba nie była dla niego satysfakcjonująca, co było jedną z przyczyn podjęcia decyzji o definitywnym zakończeniu działalności Kabaretu Dudek dwa lata później.


Tadeusz Suchocki

Pianista, kompozytor, dyrygent, aranżer. Wilnianin.

Studia pianistyczne rozpoczął w Konserwatorium Muzycznym im. M. Karłowicza w Wilnie (pod kier. prof. Stanisława Szpinalskiego), które po wojnie kontynuował w Konserwatorium Muzycznym w Łodzi, (pod kier. prof. Zofii Romaszkowej).

W 1949 r. przeniósł się do Warszawy i związał się z nią na stale.

W 1950 r. podjął studia w PWSM w Warszawie na Wydziale Dyrygentury, którą ukończył w 1954 r..

Wykształcony pianista i dyrygent, ale również jazzman z pod znaku Polskiej YMCA, o którym wspomina Leopold Tyrmand w swoim sławnym pamiętniku.

Współzałożyciel słynnego jazzowego "Klubu Melomanów" w Łodzi.

W latach 1951-62 - pedagog, chórmistrz, oraz dyrygent Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego w 1955 r. ścisła współpraca z Mirą Zimińską Sygietyńską.

Kierownik muzyczny i pianista radiowego kabaretu "Szpak" (1959-1962), a od 1965 do1975 r. kier. muz. i pianista słynnego kabaretu literacko-muzycznego "Dudek" (pod dyr. Edwarda Dziewońskiego).

Skomponował wiele piosenek do programu tego kabaretu.

Od 1956 r. stała współpraca kompozytorska i pianistyczna z Polskim Radiem i TV (oprac. muz. audycji radiowych i programów telewizyjnych).

Ścisła współpraca z "Polskimi Nagraniami" (aranżacje i nagrania z orkiestrą pod dyrekcją Tadeusza Suchockiego ponad 200 utworów, w których towarzyszył solistom takim jak M. Fogg, J. Stępowski, J. Połomski, M. Wojnicki, L. Sempoliński i wielu innym).

Dorobek kompozytorski T. Suchockiego charakteryzuje się różnorodnością form i stylów - od piosenki dziecięcej, poprzez młodzieżową, balladę, piosenkę literacko - kabaretową, folklor miejski, ilustrację filmową, kończąc na większych formach teatru muzycznego.

Z piosenek skomponowanych przez T. Suchockiego na trwale zapisały się m. in. takie jak np. "Ballada o Dzikim Zachodzie", "Taksówkarz Warszawski", "Statek do Młocin" - teksty Wojciech Młynarski.

Stała współpraca z Wojciechem Młynarskim zaowocowała wieloma wspólnie napisanymi piosenkami, które na stałe weszły do repertuaru Jego recitali, jak również znalazły się na płycie Jubileuszowej pod tytułem "Czterdziecha".

Tadeusz Suchocki stale współpracuje z teatrami warszawskimi jak np. m. in. "Kwadrat", "Ateneum", "Syrena", "Rampa" opracowując muzycznie spektakle wystawiane przez wymienione teatry.

Jest także twórcą ilustracji muzycznej do filmu "Zona dla Australijczyka" (reż. S. Barei) oraz autorem nagrań orkiestrowych i wokalnych do filmu "Lata 20-te, Lata 30-te" pod własną dyrekcją.

Liczne występy w kraju i za granicą w charakterze pianisty, akompaniatora i dyrygenta.

Stała współpraca z aktorami: Magdą Zawadzką, Wiesławem Golasem, Janem Kobuszewskim, Janem Kociniakiem, Wiesławem Michnikowskim, Włodzimierzem Nowakiem.

Tadeusz Suchocki jest kompozytorem Poloneza o Zamku Królewskim w Warszawie.

Zmarł 9 lipca 2015 roku
.
         
(w/g: Wikipedia)

 

 

Wojciech Młynarski

(ur. 26 marca 1941 w Warszawie) – poeta, autor tekstów piosenek i librett, satyryk, artysta kabaretowy.

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie.

Debiutował na początku lat 60. w kabarecie i teatrze w klubie studenckim Hybrydy.

W 1963 ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, zaprezentował się również na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jako autor tekstu piosenki Ludzie to kupią wykonywanej przez Janinę Ostalę.

Od połowy lat 60 współpracował z kabaretami (Dudek, Owca i Dreszczowiec).
Utwory z tego okresu to m.in.:

W Polskę idziemy
, Po prostu wyjedź w Bieszczady, Ludzie to kupią, W co się bawić.

Pracował również w telewizyjnej redakcji rozrywki. Stworzył wówczas cykl Porady sercowe, w tym utwór Polska miłość, a także piosenkę Niedziela na Głównym (1964) nawiązującą do Dimanche ŕ Orly Gilberta Bécaud.

W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe: Henryk VI na łowach, Cień, Awantura w Recco.
Jest autorem przekładów piosenek z musicali: Kabaret, Jesus Christ Superstar i Chicago. Na scenie Teatru Ateneum realizował również programy autorskie poświęcone wybitnym artystom i twórcom, m.in.: Brelowi, Hemarowi, Ordonównie oraz Wysockiemu.

Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej – tzw. felietonów śpiewanych. Teksty autorstwa lub w przekładzie Wojciecha Młynarskiego zostały zamieszczone w książce „Moje ulubione drzewo czyli Młynarski obowiązkowo” (Vikipedia)

Zmarł 15 marca 2017. Pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
(Wikipedia)

 

SKLEP / INFORMACJE
Wymagania techniczne Regulamin      O nas
Sposoby płatności Polityka prywatności      pon. - pt 10:00-18:00
Odstąpienie od umowy Polityka zwrotu towarów      telefon: +48 605 079 902
mp3 Terminy i podstawa prawna      koman_sklep@onet.pl

 © 2000 Janusz Koman