jk_top
 
homej.koman songs          j.koman sheet musiccontact
 

 

Był taki ktoś

Mateusz Święcicki - Krzysztof Dzikowski

 

 

wierzcholski_matematyka
Kasia Sobczyk

Był taki ktoś
Był taki ktoś         
Święcicki - Dzikowski


                   45 zl
VOC GUITAR KEYB BASS DRUMS TEKST  



Katarzyna Sobczyk

(ur. 21 lutego 1945 w Tyczynie, zm. 28 lipca 2010 w Warszawie) polska piosenkarka muzyki rozrywkowej,

W latach 1964–1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki.

Koncertowała w USA na początku lat 80., potem wróciła do Polski.
Od 1992 przebywała w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty solowe: „Ogrzej mi serce” i „Niewidzialne”.

W 2008 Sobczyk wróciła do Polski na stałe, ciężko chora na raka piersi.

14 grudnia 2008 wyemitowano odcinek Szansy na sukces, w którym wystąpiła w jury razem z Ryszardem Poznakowskim.

Zmarła 28 lipca 2010 w Hospicjum Onkologicznym Świętego Krzysztofa na warszawskim Ursynowie.

Pogrzeb piosenkarki odbył się 5 sierpnia 2010 na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w katakumbach
(rząd 98-3).
Dzień wcześniej, artystka została pośmiertnie odznaczona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego 
Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

swiecickiM
Mateusz  Święcicki

urodzony 10 września 1933 w Wilnie,  – polski kompozytor, aranżer, publicysta i dziennikarz radiowy.
Jego ojcem był Józef Święcicki.

W latach 1951–1959 studiował w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1955–1964 jako pierwszy prowadził jazzowe audycje w Polskim Radiu.

Był pierwszym muzycznym szefem radiowej Trójki.
Był autorem pierwszej Trójkowej audycji, zatytułowanej Mój magnetofon, przekształconej później w Muzyczną pocztę UKF. Audycja ta funkcjonuje do dziś.

Współorganizator Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1963) wraz z dziennikarzem Jerzym Grygolunasem.

Grał w zespole jazzowym Pinokio (trąbka, pianino), wystąpił z nim na I Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku.

 Zasłynął jako autor muzyki do ponad 200 piosenek, w tym wielu przebojów jak np.

Pod papugami (z repertuaru Czesława Niemena), Jedziemy autostopem (z repertuaru Karin Stanek) i Był taki ktoś (z repertuaru Kasi Sobczyk), Wezmę w drogę księżyc, Przyjdź w taką noc (z repertuaru Czesława Niemena oraz Heleny Majdaniec) oraz Ballada cygańska.

Od września 1967 do marca 1972 pełnił funkcję kierownika artystycznego i menadżera zespołu wokalnego Filipinki, dla którego skomponował około 20 piosenek, a zaaranżował lub opracował kilkadziesiąt innych.

Od 1987 (z przerwą w latach 2000–2006) radiowa Trójka przyznaje nagrody im. M. Święcickiego – „Mateusze”.

Zmarł 7 sierpnia 1985 w Chodzieży.

w/g: Wikipedia

 

 
Krzysztof Dzikowski

satyryk i literat (poeta, prozaik, dramaturg), autor tekstów piosenek, scenarzysta filmowy, współautor programów kabaretowych i musicali
.

Ukończył liceum im. Króla Władysława IV na warszawskiej Pradze. Początkowo studiował na Politechnice Warszawskiej (na Wydziale Mechaniczno-Konstrukcyjnym). Studia te jednak – podjęte z woli ojca – nie pasjonowały go; przerwał tam naukę po 4 semestrach.

Bezpośrednim powodem rozstania z tą uczelnią był jednak wiersz, który nie spodobał się jej władzom. Dotyczył on dramatycznych wydarzeń związanych z rewolucją węgierską. Potem zmieniał kilkakrotnie kierunki studiów. Ostatecznie ukończył studia na dwu wydziałach innych uczelni – na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (właściwie w Studium Nauczycielskim przy tej uczelni) oraz na Wydziale Scenariuszy łódzkiej PWSFTviT.
Zrobił dyplom Warszawskiej Szkoły Fotograficznej i ukończył studia podyplomowe w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.
                       Zadebiutował jeszcze w czasie studiów jako autor sztuki Tragedia wydrwigroszów, w której wystąpił również jako aktor. Krótko pracował jako nauczyciel, ale praca ta nie pociągała go. Pasjonował go teatr, więc gdy Teatr Dramatyczny Politechniki Warszawskiej potrzebował aktorów do przedstawienia Wesele Pani Du Barry, zgłosił się na eliminacje i został przyjęty do grona młodych artystów. Wkrótce został na dobre aktorem kabaretowym. Wystąpił m.in. jako Achilles w parodii Achillesa i panien (1953). Rolę tę docenił Artur Maria Swinarski. Wkrótce Dzikowski związał się z klubem studenckim Stodoła, debiutując na jego kabaretowej scenie monologiem Ręce Eurydyki. Z sentymentu do tego występu napisał później parodię tego tekstu.

                      W latach 1961-1963 współpracował jako kierownik literacki z kabaretem warszawskiego klubu studenckiego Stodoła. Pisał także dla niego scenariusze programów (m.in. Powieszony, Hotel "Wieczny odpoczynek", Mimośród). Współpracował również z innymi kabaretami (m.in. z Jamnikiem). Założył też z Grzegorzem Walczakiem i Bogusławem Choińskim teatrzyk Stawki 5 przy Studium Nauczycielskim. Następnie związał się z kolejnym klubem studenckim – Hybrydy. Dla kabaretu działającego przy klubie pisał w latach 1963-1965 wraz z Wojciechem Młynarskim scenariusze programów, m.in. Radosna gęba stabilizacji i Ludzie to kupią. Napisał też libretta do wielu musicali, m.in. Gwałtu, co się dzieje (według Aleksandra Fredry, reż. Lech Komarnicki, muz. Seweryn Krajewski) i Niedopasowani, czyli Goliath Wieloryb (współaut. W. Młynarski, muz. Marek Sart).

                    Jako tekściarz zadebiutował w 1963. Nawiązał wtedy współpracę z bigbitową grupą muzyczną Czerwono-Czarni.
Potem pisał teksty piosenek dla różnych wykonawców, m.in. takich, jak: Stan Borys, Irena Jarocka, Niebiesko-Czarni, Maryla Rodowicz, Kasia Sobczyk.
Spodobała mu się też muzyka zespołu Czerwone Gitary, nawiązał więc współpracę z Jerzym Kosselą.
W latach 1966-1967 współpracował z kolei z kompozytorem Sewerynem Krajewskim, tworząc wraz z nim wiele piosenek dla wspomnianego zespołu. Przez pewien czas współtworzył teksty z Kazimierzem Winklerem.

Jest też autorem tekstów piosenek do filmu Dancing w kwaterze Hitlera (reż. Jan Batory, 1968, premiera 1971).
Piosenki z jego tekstami usłyszeć też można w wykonaniu takich artystów, jak np.: Alibabki, Ewa Bem, Tadeusz Chyła, Anna German, Katarzyna Groniec, Jerzy Grunwald, Krystyna Janda, Anna Maria Jopek, Stenia Kozłowska, Jacek Lech, Lizar, Czesław Niemen, Jerzy Połomski, Ludwik Sempoliński, Beata Wyrąbkiewicz.

W pracy nad tekstem piosenki nigdy nie skupiał się na nim samym. Interesował się też tym, jak będzie brzmiała piosenka jako całość – z muzyką, rytmem, wykonaniem, interpretacją.

W latach 80. pisał wyłącznie dla siebie, a potem założył wielobranżową firmę. Zajmował się przekładami piosenek z języka francuskiego, głównie tekstów Georges'a Moustakiego.

Współpracował przez wiele lat z Sewerynem Krajewskim (działającym od dawna solo). Chciałby też stworzyć duży polski musical.

W 2002 roku wydał książkę "Józup" - współautorstwo z Urszulą Dutkiewicz.
W 2014 roku powstała Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego, wspierająca i promująca dorobek młodych artystów, którzy dopiero zaczynają swoją karierę.
18 maja 2016 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się książka "Tekściarz" (wysłuchał i opracował Rafał Podraza), która opowiada o życiu i twórczości Krzysztofa Dzikowskiego.

Wybrane piosenki
Anna Maria, Ballada o Lili Put (Liliput), Bądź poważny chociaż raz, Bądź wśród nas, Byczek Fernando, Był taki ktoś, Była to głupia miłość, Chcę być kochaną, Ciągle pada, Czekam na twój przyjazd, Cztery maki, Czy krasnoludki są na świecie, Dozwolone do lat osiemnastu, Dzień jeden w roku, Dzień, najwyżej dwa, Gondolierzy znad Wisły, Jak wędrowne ptaki, Jestem malarzem nieszczęśliwym, Mały książę, Mija rok, Nie wiem, czy to warto, Niebo z moich stron ,Pechowy chłopiec, Pochód świętych, Pojedynki (tekst napisany specjalnie dla Ludwika Sempolińskiego),Przyjdź w taką noc, Słowo jedyne – Ty, Spotkanie starych żółwi, Szary kolor twoich oczu, Śpiewam pod gołym niebem, Tak bardzo się starałem, Trochę dobrze, trochę źle, Trzecia miłość – żagle, Trzysta tysięcy gitar, W moich myślach, Consuelo, Wiatr od Klimczoka, Wschód słońca w stadninie koni, Znalazłam Go, Znalazłem Ją, Zwykły żart ...      
(w/g: Wikipedia)

 

SKLEP / INFORMACJE
Wymagania techniczne Regulamin      O nas
Sposoby płatności Polityka prywatności      pon. - pt 10:00-18:00
Odstąpienie od umowy Polityka zwrotu towarów      telefon: +48 605 079 902
mp3 Terminy i podstawa prawna      koman_sklep@onet.pl


   © 2000 Janusz Koman