jk_top
 
homej.koman songs          j.koman sheet musiccontact
 
 


Urszula Sipińska - Chcę wyjechać na wieś

Wojciech Trzciński - Andrzej Kuryło



sipinska_satakiedni

Urszula Sipińska

W podróży
Released 1981
Label Wifon-LP-022
Format Vinyl, LP, Album,  
Arranged By  Jerzy Konrad, W. Trzciński
Conductor Jerzy Konrad, W. Trzciński
Opiekun Rafał Bień, Wiesław Susfał
Artwork Michał „Lonstar” Łuszczyński
Photography By  Antoni Zdebiak
Recorded By Andrzej Prugar, Ryszard Gloger, Zbigniew Małecki
Nagrano Polskie Radio Katowice
Polskie Radio Poznań




  DUET 45, zl
VOC GUITAR KEYB BASS DRUMS TEKST


Urszula Sipińska

piosenkarka, kompozytorka, pianistka, architektka wnętrz, autorka tekstów, pisarka, publicystka.

 Zadebiutowała w 1965 na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

W latach 1965-1967 współpracowała ze studenckim teatrem "Nurt" w Poznaniu.

W 1967 na 5. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wykonała utwór „Zapomniałam”, którego była współkompozytorką.

W 1968 za wykonanie piosenki „Po ten kwiat czerwony” zdobyła pierwszą nagrodę podczas festiwalu sopockiego, a dwa lata później została uhonorowana na festiwalach zagranicznych w Szwajcarii i na Teneryfie.

Jej pierwsza płyta długogrająca, zatytułowana Urszula Sipińska, została wydana w 1971 nakładem wydawnictwa Pronit.

Rok później dzięki piosence „Bright Days Will Come” zdobyła główną nagrodę na festiwalu w Meksyku, a w kraju popularnością cieszył się utwór „Jaka jesteś Mario”, nagrodzony na 10. KFPP w Opolu, na którym wylansowała także przebój „To był świat w zupełnie starym stylu”.
Wszystkie trzy piosenki umieściła na swoim drugim albumie pt. Bright Days Will Come, wydanym w 1973.

W kolejnych latach występowała m.in. w Tokio i NRD.

W 1975 wydała album pt. Zabaw się w mój świat, który promowała przebojem „Komu weselne dzieci” ze słowami Agnieszki Osieckiej.
W tym czasie zdobyła drugą nagrodę w Palma de Mallorca za utwór „Wołaniem wołam cię”, a także nagrodę publiczności na kolejnym festiwalu w Opolu.

Wystąpiła na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
W tym czasie wylansowała piosenki „Chłopak z drewna” i „Za wolno płynie czas”.

W 1980 wydała album pt. Są takie dni w tygodniu/Kolorowy film, na który złożyły się dwa różne programy na oddzielnych stronach krążka.

Rok później wydała płytę W podróży, utrzymaną w stylu country, z przebojami „Są takie dni w tygodniu” i "Pamiętam nas" znanymi już z poprzedniej płyty oraz nowymi, m.in. „Chcę wyjechać na wieś”.

W 1982, podczas pobytu w Niemczech, uległa wypadkowi samochodowemu, który niemal zakończył się jej kalectwem. Wskutek tego, postanowiła wziąć dłuższą przerwę w karierze.

W 1986 wydała, tylko na kasecie magnetofonowej, album zatytułowany po prostu Urszula Sipińska z 10 premierowymi utworami, z których dwa trafiły również na jej kolejny album ("Mam tylko ciebie" i "Szalala zabawa trwa").

W 1988 powróciła nagraniem „Mam cudownych rodziców”, które stało się jej największym przebojem.
Z tą piosenką wystąpiła na 25. KFPP w Opolu. Wydała album Nie zapomniałam..., na którym umieściła m.in. przebój „Gdzie ten świat 60-tych lat”.

Z początkiem lat 90. pożegnała się z estradą, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami o zakończeniu kariery po skończeniu 40. roku życia.
Do rezygnacji z dalszej pracy piosenkarskiej przyczyniło się także pojawienie się nowych trendów w show-biznesie w okolicznościach transformacji ustrojowej w latach 90., które dotknęły także branżę artystyczną w Polsce.

W 1992 wydała jedynie bożonarodzeniową płytę Białe święta.

W swojej karierze brała udział w wielu festiwalach piosenki w kraju i za granicą, m.in. na Festiwalu Piosenki Atlantyckiej na Teneryfie (1970), Międzynarodowym Festiwalu Coupe d'Europe Musicale w Bernie (1970), Międzynarodowym Festiwalu Piosenki im. Augustina Lary w Meksyku (1972), Międzynarodowych Targach Płyt i Wydawnictw Muzycznych MIDEM w Cannes (1973), Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Tokio (1973), Festiwalu Piosenki na Majorce (1975), Międzynarodowym Festiwalu w Puerto Rico (1979). W latach 70. występowała również m.in. na festiwalach w Jugosławii, Belgii, Szwecji, gdzie otrzymywała nagrody i wyróżnienia.

Zagrała ponad dwa tysiące recitali estradowych w kraju i za granicą, m.in. w Kanadzie, USA, Niemczech, Hiszpanii, w całym bloku wschodnim, Brytanii, Japonii, Meksyku i na Kubie.

Po zakończeniu kariery estradowej powróciła do swojego wyuczonego zawodu architekta wnętrz i otworzyła w Poznaniu własne studia – najpierw studio projektowe „U.S. Style” w Poznaniu (1991), a następnie – Studio Wyposażenia Wnętrz w Poznaniu (2000).
Zaprojektowała m.in. wnętrze Collegium Polonicum w Słubicach, Centrum Prasowego Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także licznych banków, supermarketów i hoteli.

W 1991 została członkiem założycielem "Światowej Fundacji Kobiet Sukcesu" ("The World Fundation of Successful Women") przy IBC w Cambridge w Anglii.

W 2005 wydała książkę autobiograficzną pt. Hodowcy lalek, w której opisała historię swojej kariery w czasach PRL-u. W ramach promocji książki powróciła do telewizji, goszcząc w programie Wideoteka dorosłego człowieka.

W 2010 wydała drugą książkę autobiograficzną pt. Gdybym była aniołem. Historie prawdziwe, dziwne, śmieszne.
w/g Wikipedia




Wojciech Stanisław Trzciński

urodzony w Warszawie kompozytor muzyki rozrywkowej, filmowej i teatralnej, aranżer, pianista i gitarzysta, dyrygent oraz producent muzyczny.

Absolwent Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor muzyki do filmów, programów telewizyjnych, widowisk teatralnych, a także kompozytor piosenek dla wielu polskich wykonawców.

Dyrektor artystyczny festiwali w Opolu i Sopocie.

Jeden z pomysłodawców nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyki.
Założyciel prywatnego, niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny, za którego utworzenie otrzymał Paszport Polityki.

Zadebiutował w roku 1969 na Kiermaszu Piosenki Studenckiej w warszawskim klubie Medyk, jako piosenkarz i kompozytor. Początkowo komponował piosenki dla wykonawców studenckich, m.in. Nataszy Czermińskiej, Piotra Fronczewskiego, Andrzeja Nardellego i Magdy Umer.

                          Później zaczął pisać dla Radiowego Studia Piosenki i Telewizyjnej Giełdy Piosenki oraz m.in. dla takich takich artystów, jak: Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Anna Jantar, Irena Jarocka, Krzysztof Krawczyk, Krystyna Prońko, Urszula Sipińska i Zdzisława Sośnicka.

Kompozytor oratorium Kolęda-Nocka, musicalu Azyl, czy baśni muzycznej Królowa śniegu. Wraz z Ryszardem Poznakowskim współtworzył musical dla dzieci Smurfowisko. Komponował muzykę do spektakli teatralnych i filmów fabularnych.
Współpracował jako aranżer i dyrygent z duetem Marek i Wacek.

Sprawował opiekę artystyczną nad festiwalami piosenki w Opolu (1985), Sopocie (1986-1987) oraz w Witebsku (1988).

W latach 1993-1995 był Dyrektorem Artystycznym Teatru Muzycznego w Gdyni.

W latach 1994-1996 pełnił funkcję Dyrektora Muzycznego I Programu Polskiego Radia.

Natomiast w latach 1996-1998 był zastępcą DyrektoraTVP1 ds. Artystycznych.

W 1997 roku został producentem – wyreżyserowanego przez Magdę Umer – opolskiego koncertu Zielono mi, poświęconego twórczości Agnieszki Osieckiej. Zaś rok później sprawował pieczę nad koncertem O! Polskie piosenki, zorganizowanym z okazji 35-lecia Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 1999 roku został twórcą nowej formuły Sopot Festiwal.

W 2003 roku założył na warszawskiej Pradze prywatne Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny
.
(Wikipedia)

 

Andrzej Kuryło

(ur. 2 października 1943 w Tychowie Starym koło Iłży) – poeta, autor tekstów piosenek

W 1960 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

W czasie studiów udzielał się w Studenckim Teatrze „Kalambur”. W tym czasie rozpoczął próby pisarskie w tym pisanie tekstów piosenek. Utwór Nie pojadę z tobą na wieś (muz. Alina Piechowska) z jego tekstem zdobył na Festiwalu Piosenek i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie nagrodę główną, a Andrzeja Kuryło uhonorowano specjalną nagrodą Programu III PR.

W 1964 roku utwór z jego tekstem „Podzwonne dla Edith Piaf” w wykonaniu Teresy Tutinas przyniósł mu wyróżnienie na II KFPP w Opolu.
Początkowo współpracował z kompozytorem Bogusławem Klimsą, z którym zdobyli szereg nagród i wyróżnień na różnych przeglądach i konkursach studenckich (Nie mam ci niczego za złe, Piąta pora roku).

Następnie nawiązał współpracę z Aleksandrem Nowackim, która przekształciła się w działalność zawodową. Ich utwory były udane, a utwór Gdyby wszystkie kwiaty zdobyło w 1965 roku wyróżnienie na KFPP w Opolu.

Współpraca z zespołem Romuald i Roman zaowocowała powstaniem całej serii utworów z jego tekstami (np. Będziesz panią w moim piekle, Gdy towarowy rusza do Indii, Gdyby przebaczać mogli wszyscy, Wszystko ci kupiłem), po rozpadzie tego zespołu dalsza współpraca zawiązała się z zespołem Nurt.

Po ukończeniu w 1965 r. studiów był pracownikiem naukowym w Wyższej Szkole Ekonomicznej. W 1973 r. objął stanowisko kierownika literackiego Estrady Dolnośląskiej i został zawodowym autorem tekstów piosenek.

W dorobku Andrzeja Kuryły, jak się ocenia, jest ponad 500 nagranych piosenek z jego tekstami.

Kompozytorzy z którymi współpracował to m.in: Piotr Figiel, Jarosław Kukulski, Ryszard Poznakowski, Wojciech Trzciński, Antoni Kopff, Bernard Sołtysik, Katarzyna Gärtner, Janusz Koman, Jacek Szczygieł,


Ważniejsze piosenki:

Nie przejdziemy do historii
(
muz. Krzysztof Klenczon, wyk. Trzy Korony)
Tak daleko nam do siebie
(wyk. Jerzy Połomski)
Pamiętam nas
(muz. i wyk. Urszula Sipińska)
Od rana mam dobry humor
(wyk. Majka Jeżowska)
Witaj mi
(muz. Jarosław Kukulski, wyk. Anna Jantar)
Czekaj mnie, wypatruj mnie
(muz. Andrzej Rutkowski, wyk. Halina Kunicka)
Chcę wyjechać na wieś
(muz. Wojciech Trzciński)
Wiara przenosi góry
(wyk. Irena Santor)
Gdzie nie spojrzę wszędzie ty
(muz. Antoni Kopff, wyk. Anna Jantar)
Wieczór już
(wyk. Zbigniew Wodecki)
Płynąć
(muz. Andrzej Ellmann, wyk. Urszula Sipińska)
Maj, zawsze maj
(muz. Bernard Sołtysik, wyk. Pro Contra)
Byłaś mi nadzieją
(muz. Piotr Figiel, wyk. Krzysztof Krawczyk)
Dopóki jesteś
(muz. Andrzej Zieliński, wyk. Skaldowie)
Gdzie nie spojrzę – ty
(muz. Antoni Kopff, wyk. Partita)
Mam to, co chcę
(muz. B. Sołtysik, K. Stolarska, wyk. Pro Contra)
Pogubiłem drogi
(wyk. Krzysztof Krawczyk)
Z biegiem lat
(muz. Andrzej Zieliński, wyk. Skaldowie)
Mamy tylko siebie
(muz. Antoni Kopff, wyk. Partita)
Tak jak zimne ognie
(muz. Bernard Sołtysik, wyk. Gayga)
Ballado hej
(muz. Kostas Dzokas, wyk. Eleni)
Mam dla Ciebie to co chcesz
(muz. Andrzej Zieliński, wyk. Skaldowie)
W tym domu straszy
(muz. Aleksander Nowacki, wyk. Homo Homini)
Radio, moja miłość
(muz. F. Andrzejczak, wyk. Felicjan Andrzejczak)
Gdyby wszystkie kwiaty
(wyróżnienie na VI KFPP w Opolu w 1968 r.)
Mieszkasz w moim śnie
(muz. Andrzej Zieliński, wyk. Skaldowie)
Z godziny na godzinę
(muz. Aleksander Nowacki, wyk. Homo Homini)
Trochę żal szalonych lat
(muz. Jerzy Konrad, wyk. Urszula Sipińska)
Muzyka twoje imię ma
(wyk. Eleni)
Zapadam w sen
(muz. Andrzej Zieliński, wyk. Skaldowie)
On albo ja
(muz. Aleksander Nowacki, wyk. Homo Homini)
Są takie dni w tygodniu
(muz. Jerzy Konrad, wyk. Urszula Sipińska)
Spójrz z dwóch stron
(wyk. Eleni)
Pora chleba i owoców
(muz. Jacek Zieliński, wyk. Skaldowie)
Od jutra już
(wyk. Andrzej i Eliza)
Jazzowa piwnica
(muz. Janusz Koman, wyk. Janusz Koman)

W latach 80. i 90. XX wieku współtworzył Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Tłumacz poezji Bułata Okudżawy.
(Wikipedia)

 

SKLEP / INFORMACJE
Wymagania techniczne Regulamin            O nas
Sposoby płatności Polityka prywatności            pon. - pt 10:00-18:00
Odstąpienie od umowy Polityka zwrotu towarów            telefon: +48 605 079 902
mp3 Terminy i podstawa prawna            koman_sklep@onet.pl


  © 2000 Janusz Koman instagram