jk_top
 
homej.koman songs          j.koman sheet musiccontact
 


Czas relaksu

Andrzej Rybiński - Bogdan Olewiczandrzejrybinski.com.pl

 Andrzej Rybiński

Czas relaksu
Czas relaksu                      
Rybiński-Olewicz


                   45 zł
VOC GUITAR KEYB BASS DRUMS TEKST  Andrzej Rybiński

(ur. 30 października 1949 w Łodzi) – piosenkarz, gitarzysta i kompozytor.

Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie fortepianu.

W latach 1965–1967 był członkiem związanego z uczelnią big-bandu Kanon Rytm.
Współpracował również z amatorskimi zespołami Komety i Piotrusie.

W 1970 roku z grupą Bumerang uczestniczył w nagraniu utworu pt. Na szkle malowane (muz. Katarzyna Gärtner, libr. Ernest Bryll).

Na początku lat 70. współtworzył z Januszem Krukiem i Elżbietą Dmoch grupę 2 plus 1.
W 1971 zespół wystąpił na 9. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym otrzymał nagrodę za wykonanie piosenki pt. Nie zmogła go kula.

W czerwcu 1971 roku wraz z żoną Elizą Grochowiecką i Zbigniewem Hołdysem założył własny zespół – Andrzej i Eliza.

Od 1974 w zespole występował również brat artysty – Jerzy Rybiński.
Z zespołem współpracowali także m.in.: Ryszard Kaczmarek, Henryk Krzeszowiec, Eugeniusz Mańko, Janusz Staszek, Ryszard Sygitowicz, Stanisław Witta, Marcin Zienkiewicz, Arkadiusz Żak.

W 1971 roku zespół Andrzej i Eliza, tak jak zespół 2 plus 1, zadebiutował na 9. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z utworem pt. Wstawanie wczesnym rankiem.

Koncertował również w Austrii, Belgii, Bułgarii, RFN, Stanach Zjednoczonych, ZSRR.

Dalsza kariera Po rozpadzie zespołu Andrzej i Eliza w lipcu 1981 roku Andrzej Rybiński rozpoczął karierę solową.

Nagrał w tym czasie kilka przebojów, takie jak m.in.: Nie liczę godzin i lat (II Nagroda w konkursie Premier na 20. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – ex aequo z utworem pt. Szklana pogoda w wykonaniu zespołu Lombard), Pocieszanka, Znajdę cię.

Dyskografia:
http://andrzejrybinski.com.pl


 
Bogdan Olewicz

(ur. 28 czerwca 1946 w Bytomiu) autor tekstów piosenek i dziennikarz.

Bogdan Olewicz zadebiutował od razu z przytupem - w 1968 r. napisał dla stawiającej pierwsze kroki na estradzie Maryli Rodowicz tekst do piosenki "Za moim oknem".

Już w latach 70. ze Zbigniewem Hołdysem współtworzył duet kompozytorsko-tekściarski. Wówczas późniejszy lider grupy Perfect współpracował z grupą Andrzej i Eliza, która w 1974 r. wylansowała swój największy przebój "Czas relaksu".

W latach 70. współpracował z gwiazdami muzyki pop, pisząc teksty do piosenek, które podbijały festiwale w Opolu, dla takich wykonawców, jak m.in. Krystyna Prońko ("Jesteś lekiem na całe zło", "Deszcz w Cisnej"), Anna Jantar ("Gdzie są dzisiaj tamci ludzie?", "Moje jedyne marzenie", "Tylko mnie poproś do tańca"), Zdzisława Sośnicka ("A kto się kocha w tobie?", "Julia i ja", "Raz na jakiś czas") czy Krzysztof Krawczyk ("Pamiętam ciebie z tamtych lat").

Do historii polskiej muzyki przeszedł właśnie dzięki Perfectowi - na debiutanckiej płycie znalazło się siedem jego tekstów, w tym tak ponadczasowe ( i grane do dziś na koncertach) "Nie płacz Ewka",
"Niewiele ci mogę dać", "Lokomotywa z ogłoszenia" czy "Obracam w palcach złoty pieniądz".

Kolejny album Perfectu - "UNU" (1982) to również siedem tekstów Olewicza, z "Autobiografią na czele, a także "Idź precz", "Druga czytanka dla Janka", "Wyspa, drzewo, zamek" i "Objazdowe nieme kino". "Było nas trzech, w każdym z nas inna krew" - te słowa "Autobiografii" odnoszą się do trójki przyjaciół: Hołdysa, Olewicza i innego popularnego tekściarza Andrzeja Mogielnickiego.

Hołdys definitywnie rozstał się z Perfectem w 1992 r., współpraca Olewicza z tym zespołem trwała nieprzerwanie aż do płyty "XXX" (2010) i przyniosła takie przeboje, jak "Kołysanka dla nieznajomej" i "Całkiem inny kraj". Pod koniec lat 80. pisał teksty dla grupy Korba oraz Mietka "Mechanika" Jureckiego, basisty grupy Budka Suflera.
Z tym ostatnim zespołem współpracował przy płycie "Ratujmy co się da" z 1988 r. (utwory "To nie tak miało być", "Ratujmy co się da", "Czy ty siebie znasz", "Nieśmiertelnie piękna twarz", "Czas wielkiej wody").

Do największych przebojów Olewicza z kolejnych dekad należą utwory wykonywane przez Urszulę
("Rysa na szkle" -
...To jest piosenka o samotności i o tym, jak ciebie postrzegają inni ludzie",
Lady Pank (piosenki z płyty "Na Na" z 1994 r., w tym "Na co komu dziś". "
...Janek Borysewicz to prawdziwy polski rockman z krwi i kości. Pisanie przebojów przychodzi mu niezwykle łatwo" - podkreśla),
Seweryna Krajewskiego (piosenki do filmu "Uprowadzenie Agaty" Marka Piwowskiego).

Tytułowy utwor do serialu "M jak miłość", napisał Olewicz z kompozytorem Mietkim Jureckim w wykonaniu Wojciecha Gąssowskiego.
Wchodził w skład jury wybierającego Piosenkę dla Europy na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizji 2006.
Przewodniczył jury Międzynarodowego Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar w roku 2006, a w roku 2007 festiwal ten został poświęcony jego twórczości.

W 2013 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
w/g : Wikipedia

 

SKLEP / INFORMACJE
Wymagania techniczne Regulamin            O nas
Sposoby płatności Polityka prywatności            pon. - pt 10:00-18:00
Odstąpienie od umowy Polityka zwrotu towarów            telefon: +48 605 079 902
mp3 Terminy i podstawa prawna            koman_sklep@onet.pl
     

 

© 2000 Janusz Koman