jk_top
homej.koman songs          j.koman sheet musiccontact
 

x

Dni, których nie znamy

Jan Kanty Pawluśkiewicz - Marek Grechuta

 

grechuta_dniktorych
Marek Grechuta & Anawa
Dni, których jeszcze nie znamy

Release 1999
Label Pomaton EMI ‎– 7243 5 23708 2 5
Series: Złota Kolekcja
Format: CD, Compilation, Remastered


BAND KEYBOARD TEXT                45 zł
VOC GUITAR KEYB BASS DRUMS   TEKST  Marek Grechuta,

urodzony w Zamościu, piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz, z wykształcenia architekt.

W 1963 roku podjął studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej. 
Na wydziale architektury spotkał Jana Kantego Pawluśkiewicza, z którym założył „Kabaret Architektów Anawa” (z francuskiego en avant – naprzód), który wkrótce się przeobraził w zespół towarzyszący mu na występach.                       

                 Publiczny debiut muzyczny Grechuty miał miejsce w październiku 1967 roku, kiedy dzięki wykonaniu piosenki „Tango Anawa” zajął drugie miejsce wśród wokalistów na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. 
W 1968 roku na VI KFPP w Opolu zdobył nagrodę dziennikarzy za piosenkę „Serce”, 
a rok później na VII KFPP jedną z głównych nagród (Nagroda TVP) za piosenkę „Wesele”. 


Z zespołem Anawa nagrał dwie swoje pierwsze płyty – Marek Grechuta & Anawa z 1970 roku oraz Korowód z 1971. 

W tym roku na IX KFPP w Opolu Grechuta zdobył główną nagrodę za piosenkę „Korowód”.  W 1971 Grechuta opuścił zespół Anawa i założył inny zespół o nazwie WIEM (W Innej Epoce Muzycznej).  Z zespołem tym nagrał dwa albumy – Droga za widnokres oraz Magia obłoków. Płyty wypełnione były muzyką z elementami jazz-rocka, a wśród tekstów wykorzystano twórczość poetów współczesnych, takich jak Tadeusz Nowak, Tadeusz Śliwiak albo Mieczysław Jastrun. 

Pięć lat później ponownie zaczął współpracę z Pawluśkiewiczem i pisanie muzyki do tekstów Witkacego.


W 1977 na XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jego piosenka „Hop – szklankę piwa” zdobyła Nagrodę Grand Prix, również na tym festiwalu przez Krystynę Jandę wykonywana była piosenka „Guma do żucia”, której muzykę i słowa napisał Marek Grechuta.

Grechuta był również wraz z Krzysztofem Jasińskim i Janem Kantym Pawluśkiewiczem, współautorem musicalu Szalona lokomotywa według Stanisława Ignacego Witkiewicza, prezentowanego w latach 1977–1980, m.in. w krakowskim Teatrze STU oraz katowickim Spodku. 

W 1976 Marek Grechuta rozpoczął współpracę z Piwnicą pod Baranami, która trwała blisko 10 lat. 

W 1979 roku nagrał płytę z pieśniami do słów poety Tadeusza Nowaka, które poza nim zaśpiewali Teresa Iwaniszewska-Haremza, Magda Umer oraz Marian Opania.

W 1981 ukazały się Śpiewające obrazy, płyta nagrana ponownie z zespołem Anawa, na której znalazły się piosenki inspirowane obrazami Van Gogha, Picassa, Degasa, Moneta, Renoira i Wyspiańskiego, a także muzyka ze spektaklu Otello.

W 1984 roku wspólnie z Krystyną Jandą nagrał płytę W malinowym chruśniaku, z wierszami Bolesława Leśmiana.

Do własnych tekstów wrócił w 1986 roku, wydając płytę Wiosna – ach to ty. Wypełniona była lżejszą muzyką i przyniosła tytułowy przebój, zawierała też fragmenty muzyki ze spektakli Colas Breugonon, Tumor Witkacego i Kroniki Olsztyńskiej.

W 1987 roku napisał muzykę do przedstawienia teatralnego Jana Brzechwy – Kopciuszek.

W 1989 roku wydał płytę Krajobraz pełen nadziei.


W 1990 w Teatrze Stu odbył się koncert pt. „Złote przeboje”, w którym wystąpiła także, zaproszona przez Grechutę, aktorka Starego Teatru – Grażyna Trela (utwór: „Wesele”).

W 1991 wydał Piosenki dla dzieci i rodziców, nagrane wspólnie z aktorami Teatru Starego w Krakowie oraz dziecięcym chórem Gama.

Rok 1994 przyniósł kolejną płytę Dziesięć ważnych słów, zawierająca utwory poświęcone istotnym wartościom w życiu. Grechuta nawiązywał na niej do Dekalogu, określając ją jako „dziesięć przykazań człowieka współczesnego”.

W roku 2003 wspólnie z grupą Myslovitz wykonał cover ich przeboju „Kraków”, który znalazł się na dwupłytowym albumie The Best of Myslovitz.

Ostatnią płytą Grechuty z premierowym materiałem były Niezwykłe miejsca (2004), gdzie znalazły się piosenki poświęcone miejscom, które go oczarowały.

W 2000 ukazał się zestaw Świecie nasz zawierający wszystkie 13 albumów Grechuty. Kompilacja otrzymała w 2001 Nagrodę Muzyczną Fryderyk w kategorii „najlepsza reedycja”. Zestaw został wznowiony w roku 2005, uzupełniono go wtedy o album Niezwykłe miejsca, a także o składającą się z nagrań archiwalnych płytę Godzina miłowania.

W roku 2006 na 43 KFPP w Opolu Marek Grechuta został uhonorowany Grand Prix tego festiwalu (Nagroda Prezesa TVP).

17 października 2006 r. został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

w/g :Wikipedia

 

 
Jan Kanty Pawluśkiewicz

(urodzony  w Nowym Targu kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej.

Karierę artystyczną rozpoczął w 1967.

Współzałożyciel grupy muzycznej Anawa (w której grał do roku 1980), związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU, oraz Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie.
Uczestniczy w utworzonym przez Aleksandra Glondysa projekcie artystycznym „Ellington po krakowsku”.

Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Współpracował z Markiem Grechutą.
                       Napisał muzykę m.in. do: Bohater roku, 1987, reżyseria F. Falk; Chleba naszego powszedniego, film telewizyjny 1974, reżyseria J. Zaorski; Wodzirej, 1978, reżyseria F. Falk; Układ krążenia, 1978, reż. Andrzej Titkow; Ćma, 1980, reżyseria T. Zygadło; Gorączka, 1980, reżyseria A. Holland; Zawrócony, 1994, reżyseria K. Kutz. Kompozytor opery Kur zapiał (1980), musicalu Szalona lokomotywa (1977, wspólnie z M. Grechutą), oratorium Nieszpory ludźmierskie (1992, do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego), poematu symfonicznego Harfy Papuszy.

Laureat Festiwalu Piosenki Studenckiej, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1977),
Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1975),
Festiwalu Twórczości Telewizyjnej (1992),
Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

                       W czerwcu 2005 Pawluśkiewicz otrzymał Laur Krakowa XXI wieku, nagrodę przyznawaną wybitnym osobowościom, łączącym środowiska nauki, sztuki i biznesu.
Jest kompozytorem hejnału Polkowic.

Za zasługi na rzecz miasta i gminy Polkowice 15 czerwca 2007 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu.

Był trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku.

Wybrana dyskografia (płyty autorskie):
„Nowy radosny dzień”, „Nieszpory Ludźmierskie”, „Harfy Papuszy”, „Amat Vita” (skomponowana z okazji otwarcia zapory w Czorsztynie), „Consensus”, „Przez tę ziemię przeszedł Pan”, „Radość Miłosierdzia”.

Elżbieta Towarnicka jest jedyną wykonawczynią utworów J.K. Pawluśkiewicza, która wzięła udział we wszystkich większych formach napisanych przez kompozytora od końca lat `80 (dotychczas było ich dziewięć).
Drugim artystą w tej klasyfikacji jest Grzegorz Turnau (udział w trzech utworach).

W maju 2009 roku wraz z Leszkiem Aleksandrem Moczulskim wydał płytę „Radość miłosierdzia”.
Płyta jest rejestracją prawykonania utworu zamówionego przez Filharmonię Poznańską, która w ten sposób uczciła 30-lecie pontyfikatu Karola Wojtyły.

Drugą obok komponowania muzyki pasją Pawluśkiewicza jest malarstwo.
Artysta stosuje technikę malarską, którą sam nazwał "żel art". Technika żel art jest ogromnie pracochłonna;
na obraz o wielkości 40 na 60 cm składa się wiele tysięcy kropek nakładanych żelowymi długopisami - stąd nazwa żel art. Przeciętnie na jeden centymetr kwadratowy przypada 350-400 kropek. Dotychczas obrazy artysty prezentowane były na wystawach w Polsce, w Brukseli, we Włoszech oraz na Węgrzech. 
 
w/g : (wikipedia)

 

SKLEP / INFORMACJE
Wymagania techniczne Regulamin            O nas
Sposoby płatności Polityka prywatności            pon. - pt 10:00-18:00
Odstąpienie od umowy Polityka zwrotu towarów            telefon: +48 605 079 902
mp3 Terminy i podstawa prawna            koman_sklep@onet.pl
     

 

© 2000 Janusz Koman