jk_top
 
homej.koman songs          j.koman sheet musiccontact
 


Nie dokazuj

Jan Kanty Pawluśkiewicz - Marek Grechuta

 

 

grechuta_niedokazuj

Marek Grechuta i Anawa

Released 1970
Label Polskie Nagrania
(Muza SXL0601)
Format Vinyl, 7", RPM, Single
   
Marek Grechuta śpiew
Jan Kanty Pawluśkiewicz fortepian
Tadeusz Kożuch skrzypce, altówka
Anna Wójtowicz wiolonczela
Jacek Ostaszewski kontrabas
Tadeusz Dziedzic gitara
   
Zespół wokalny Alibabki
zaproszeni muzycy
Jan Jarczyk-akordeon, organy;
Henryk Lisowski-perkusja;
Zbigniew Paleta-skrzypce;
Marek Jackowski-gitara;
Janusz Stefański-perkusja;
Tadeusz Woźniak-gitara,
Adam  Skorupka-kontrabas;
Janusz Kozłowski-kontrabas; Antoni Krupa-gitara






    45 zl
VOC GUITAR KEYB 1-2 KEYB 3-4 BASS DRUMS TEKST                      



Marek Grechuta,

urodzony w Zamościu, piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz, z wykształcenia architekt.

W 1963 roku podjął studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej. 
Na wydziale architektury spotkał Jana Kantego Pawluśkiewicza, z którym założył „Kabaret Architektów Anawa” (z francuskiego en avant – naprzód), który wkrótce się przeobraził w zespół towarzyszący mu na występach.                       

                 Publiczny debiut muzyczny Grechuty miał miejsce w październiku 1967 roku, kiedy dzięki wykonaniu piosenki „Tango Anawa” zajął drugie miejsce wśród wokalistów na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. 

W 1968 roku na VI KFPP w Opolu zdobył nagrodę dziennikarzy za piosenkę „Serce”, 
a rok później na VII KFPP jedną z głównych nagród (Nagroda TVP) za piosenkę „Wesele”. 


Z zespołem Anawa nagrał dwie swoje pierwsze płyty – Marek Grechuta & Anawa z 1970 roku oraz Korowód z 1971. 

W tym roku na IX KFPP w Opolu Grechuta zdobył główną nagrodę za piosenkę „Korowód”.  W 1971 Grechuta opuścił zespół Anawa i założył inny zespół o nazwie WIEM (W Innej Epoce Muzycznej).  Z zespołem tym nagrał dwa albumy – Droga za widnokres oraz Magia obłoków. Płyty wypełnione były muzyką z elementami jazz-rocka, a wśród tekstów wykorzystano twórczość poetów współczesnych, takich jak Tadeusz Nowak, Tadeusz Śliwiak albo Mieczysław Jastrun. 
Pięć lat później ponownie zaczął współpracę z Pawluśkiewiczem i pisanie muzyki do tekstów Witkacego.

W 1977 na XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jego piosenka „Hop – szklankę piwa” zdobyła Nagrodę Grand Prix, również na tym festiwalu przez Krystynę Jandę wykonywana była piosenka „Guma do żucia”, której muzykę i słowa napisał Marek Grechuta.
Grechuta był również wraz z Krzysztofem Jasińskim i Janem Kantym Pawluśkiewiczem, współautorem musicalu Szalona lokomotywa według Stanisława Ignacego Witkiewicza, prezentowanego w latach 1977–1980, m.in. w krakowskim Teatrze STU oraz katowickim Spodku. 

W 1976 Marek Grechuta rozpoczął współpracę z Piwnicą pod Baranami, która trwała blisko 10 lat. 

W 1979 roku nagrał płytę z pieśniami do słów poety Tadeusza Nowaka, które poza nim zaśpiewali Teresa Iwaniszewska-Haremza, Magda Umer oraz Marian Opania.

W 1981 ukazały się Śpiewające obrazy, płyta nagrana ponownie z zespołem Anawa, na której znalazły się piosenki inspirowane obrazami Van Gogha, Picassa, Degasa, Moneta, Renoira i Wyspiańskiego, a także muzyka ze spektaklu Otello.

W 1984 roku wspólnie z Krystyną Jandą nagrał płytę W malinowym chruśniaku, z wierszami Bolesława Leśmiana.

Do własnych tekstów wrócił w 1986 roku, wydając płytę Wiosna – ach to ty. Wypełniona była lżejszą muzyką i przyniosła tytułowy przebój, zawierała też fragmenty muzyki ze spektakli Colas Breugonon, Tumor Witkacego i Kroniki Olsztyńskiej.

W 1987 roku napisał muzykę do przedstawienia teatralnego Jana Brzechwy – Kopciuszek.

W 1989 roku wydał płytę Krajobraz pełen nadziei.

W 1990 w Teatrze Stu odbył się koncert pt. „Złote przeboje”, w którym wystąpiła także, zaproszona przez Grechutę, aktorka Starego Teatru – Grażyna Trela (utwór: „Wesele”).

W 1991 wydał Piosenki dla dzieci i rodziców, nagrane wspólnie z aktorami Teatru Starego w Krakowie oraz dziecięcym chórem Gama.

Rok 1994 przyniósł kolejną płytę Dziesięć ważnych słów, zawierająca utwory poświęcone istotnym wartościom w życiu. Grechuta nawiązywał na niej do Dekalogu, określając ją jako „dziesięć przykazań człowieka współczesnego”.

W roku 2003 wspólnie z grupą Myslovitz wykonał cover ich przeboju „Kraków”, który znalazł się na dwupłytowym albumie The Best of Myslovitz.

Ostatnią płytą Grechuty z premierowym materiałem były Niezwykłe miejsca (2004), gdzie znalazły się piosenki poświęcone miejscom, które go oczarowały.

W 2000 ukazał się zestaw Świecie nasz zawierający wszystkie 13 albumów Grechuty. Kompilacja otrzymała w 2001 Nagrodę Muzyczną Fryderyk w kategorii „najlepsza reedycja”. Zestaw został wznowiony w roku 2005, uzupełniono go wtedy o album Niezwykłe miejsca, a także o składającą się z nagrań archiwalnych płytę Godzina miłowania.

W roku 2006 na 43 KFPP w Opolu Marek Grechuta został uhonorowany Grand Prix tego festiwalu (Nagroda Prezesa TVP).

17 października 2006 r. został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

w/g :Wikipedia

 

 
Jan Kanty Pawluśkiewicz

(urodzony  w Nowym Targu kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej.

Karierę artystyczną rozpoczął w 1967.

Współzałożyciel grupy muzycznej Anawa (w której grał do roku 1980), związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU, oraz Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Uczestniczy w utworzonym przez Aleksandra Glondysa projekcie artystycznym „Ellington po krakowsku”.

Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Współpracował z Markiem Grechutą.
                        Napisał muzykę m.in. do: Bohater roku, 1987, reżyseria F. Falk; Chleba naszego powszedniego, film telewizyjny 1974, reżyseria J. Zaorski; Wodzirej, 1978, reżyseria F. Falk; Układ krążenia, 1978, reż. Andrzej Titkow; Ćma, 1980, reżyseria T. Zygadło; Gorączka, 1980, reżyseria A. Holland; Zawrócony, 1994, reżyseria K. Kutz. Kompozytor opery Kur zapiał (1980), musicalu Szalona lokomotywa (1977, wspólnie z M. Grechutą), oratorium Nieszpory ludźmierskie (1992, do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego), poematu symfonicznego Harfy Papuszy.

Laureat Festiwalu Piosenki Studenckiej, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1977),
Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1975),
Festiwalu Twórczości Telewizyjnej (1992),
Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

                       W czerwcu 2005 Pawluśkiewicz otrzymał Laur Krakowa XXI wieku, nagrodę przyznawaną wybitnym osobowościom, łączącym środowiska nauki, sztuki i biznesu.
Jest kompozytorem hejnału Polkowic.

Za zasługi na rzecz miasta i gminy Polkowice 15 czerwca 2007 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu.

Był trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku.

Wybrana dyskografia (płyty autorskie):

„Nowy radosny dzień”, „Nieszpory Ludźmierskie”, „Harfy Papuszy”, „Amat Vita” (skomponowana z okazji otwarcia zapory w Czorsztynie), „Consensus”, „Przez tę ziemię przeszedł Pan”, „Radość Miłosierdzia”.

Elżbieta Towarnicka jest jedyną wykonawczynią utworów J.K. Pawluśkiewicza, która wzięła udział we wszystkich większych formach napisanych przez kompozytora od końca lat `80 (dotychczas było ich dziewięć).
Drugim artystą w tej klasyfikacji jest Grzegorz Turnau (udział w trzech utworach).

W maju 2009 roku wraz z Leszkiem Aleksandrem Moczulskim wydał płytę „Radość miłosierdzia”. Płyta jest rejestracją prawykonania utworu zamówionego przez Filharmonię Poznańską, która w ten sposób uczciła 30-lecie pontyfikatu Karola Wojtyły.

Drugą obok komponowania muzyki pasją Pawluśkiewicza jest malarstwo.
Artysta stosuje technikę malarską, którą sam nazwał żel art. Technika żel art jest ogromnie pracochłonna; na obraz o wielkości 40 na 60 cm składa się wiele tysięcy kropek nakładanych żelowymi długopisami - stąd nazwa żel art. Przeciętnie na jeden centymetr kwadratowy przypada 350-400 kropek. Dotychczas obrazy artysty prezentowane były na wystawach w Polsce, w Brukseli, we Włoszech oraz na Węgrzech. 
 
w/g : (wikipedia)

 

SKLEP / INFORMACJE
Wymagania techniczne Regulamin            O nas
Sposoby płatności Polityka prywatności            pon. - pt 10:00-18:00
Odstąpienie od umowy Polityka zwrotu towarów            telefon: +48 605 079 902
mp3 Terminy i podstawa prawna            koman_sklep@onet.pl


  © 2000 Janusz Koman instagram