jk_top
homej.koman songs        j.koman sheet musiccontact
 



Sen o Warszawie

Czesław Niemen - Marek Gaszyński





Niemen

Sen o Warszawie
Release 1995
Label Polskie Nagrania Muza ‎–
PNCD 290, Nota Aenigma-1
Format CD, Compilation,  Remastered
Band Niebiesko-Czarni (1-16)
Orchestra Orkiestra M. Colombier (17-20)
   
Engineer A. Karużas, H. Jastrzębska, J. Pollo, W. Piętowski
Graphic Design, Liner Notes Czesław Niemen
Photography Wł. Pawelec
Sen o Warszawie
Niemen-Gaszyński




               45 zl
VOC GUITAR KEYB BASS DRUMS TEKST  





Czesław Niemen-Wydrzycki

(ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek.


Jego rodzicami byli Anna z domu Markiewicz (1897–1986) i Antoni Wydrzycki (1896–1960), wykonujący liczne prace rzemieślnicze, m.in. strojenie fortepianów i naprawę zegarów. Miał siostrę Jadwigę (ur. 1926).

Śpiewał już w szkolnym chórze w szkole dziesięciolatce oraz w chórze kościelnym (tam grał też na organach). Wraz z chórem szkolnym koncertował w innych szkołach.
W latach 1953–1954 uczęszczał do klasy fortepianu liceum pedagogicznego w Grodnie.

Jak wspomina jego kolega ze szkoły muzycznej w Grodnie, Mikołaj Szyszygin, Czesław uczęszczał z nim do Szkoły Muzycznej w Grodnie przez rok, jednak został z niej wyrzucony, gdyż opuszczał zajęcia.
Razem grali na występach szkolnych, Szyszygin na domrze a Wydrzycki na bajanie (rosyjska odmiana akordeonu).


W 1958 roku poślubił w Grodnie swoją pierwszą miłość, Marię Klauzunik.

Został przesiedlony do powojennej Polski w 1958 w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich. Rodzina Wydrzyckich zdecydowała się ostatecznie na repatriację, by Niemen uniknął powołania do Armii Radzieckiej.
Rodzina rok spędziła w obozie dla repatriantów w Drawsku Pomorskim, a następnie zamieszkała w Świebodzinie, Białogardzie i ostatecznie Kołobrzegu, a Czesław znalazł się w Gdańsku, gdzie rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej, w klasie fagotu.

Równocześnie występował w studenckich teatrach, kabaretach i klubie Żak w Gdańsku, śpiewając po hiszpańsku i polsku piosenki latynoamerykańskie, akompaniując sobie na gitarze.
Dwie z tych piosenek pojawiły się potem na jego pierwszej płycie.
Jednocześnie zarabiał, pracując dorywczo w porcie lub strojąc fortepiany.
W tym okresie poznał i zaprzyjaźnił się z Helmutem Nadolskim.

Lata 60.

Początki muzyczne

W 1962 poznał Franciszka Walickiego, który zaczął go promować i organizować występy.
W tym samym roku odniósł duży sukces na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i w nagrodę odbył trasę po kraju z zespołem Czerwono-Czarni.
To właśnie Walicki z trudem przekonał Niemena, by zamiast piosenek latynoskich i rosyjskich zaczął grać rocka.

Współpraca z Niebiesko-Czarnymi

Po odniesieniu pierwszych sukcesów w konkursach wykonawców amatorów zaczął dzięki Walickiemu występować z zespołem Niebiesko-Czarni i komponować.

10 października 1962 nagrał z nimi małą płytę, tzw. EP, z czterema utworami, w tym śpiewaną przez siebie piosenką „Lekcja twista”.
Związał się uczuciowo z solistką zespołu Adą Rusowicz.

W 1963 wystąpił na I Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z własną kompozycją „Wiem, że nie wrócisz”, która jednak przeszła niezauważona. W grudniu 1963 wystąpił z grupą Niebiesko-Czarni w paryskiej sali Olympia.

W tym okresie, za namową żony Franciszka Walickiego, zaczął posługiwać się pseudonimem artystycznym Niemen, jako nie tylko atrakcyjniejszym marketingowo w Polsce, ale także łatwiejszym do wymówienia dla cudzoziemców.

W połowie lat 70. oficjalnie zmienił nazwisko na Niemen-Wydrzycki. Nazwisko Niemen przyjął od rzeki Niemen, płynącej w pobliżu jego miejsca urodzenia. Stosował on jednak odmianę Niemena, Niemenem, inną niż w przypadku nazwy rzeki, i choć dziennikarz Andrzej Ibis-Wróblewski sugerował, że Wydrzycki powinien odmieniać swój pseudonim tak jak rzekę, artysta się z tym nie zgodził.

Od 18 do 20 stycznia 1964 wraz z grupą Niebiesko-Czarni występował przed koncertami Marleny Dietrich w Sali Kongresowej w Warszawie. W pierwszej części koncertu Dietrich usłyszała utwór Niemena „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, który w listopadzie 1964 nagrała na płytę z własnym tekstem („Mutter, hast du mir vergeben”).

Z grupą Niebiesko-Czarni występował na koncertach w Polsce, m.in. na festiwalu w Sopocie w 1965, na Węgrzech i we Francji.
W listopadzie 1965 wystąpił jako solista na festiwalu w Rennes, gdzie zdobył statuetkę Srebrnego Gronostaja za kompozycję i nagrodę specjalną jury za najbardziej oryginalny debiut.
Z Niebiesko-Czarnymi nagrał kilka małych płyt oraz zrealizował wiele nagrań dla radia. Zakończył współpracę z zespołem w listopadzie 1965, po trasie koncertowej w Jugosławii.

Debiutował jako piosenkarz bigbitowy, śpiewając rock and rollowe i rockowe piosenki w stylu The Beatles oraz ballady. Do największych przebojów pierwszego okresu należą dynamiczny utwór „Czy wiesz?” i sentymentalna ballada „Pod Papugami”. Wkrótce jednak zaczął zmierzać w stronę ambitniejszej muzyki, adresowanej do bardziej wymagającej młodzieży akademickiej.
Utwory z okresu współpracy z grupą Niebiesko-Czarni nagrał potem na nowo na płycie Czy mnie jeszcze pamiętasz? z grupą Akwarele.

Niemen i Akwarele Jesienią 1966 wraz z muzykami formacji Chochoły utworzył zespół Akwarele.

W następnym roku odbył z nimi pierwszą trasę, rozpoczętą koncertem 16 stycznia 1967 w Jeleniej Górze.
Dokonał nagrań dla radia i na małą płytę, a w kwietniu 1967 zarejestrował materiał na longplay Dziwny jest ten świat.

25 czerwca 1967 wystąpił z tytułową piosenką z płyty Dziwny jest ten świat na 4. KFPP w Opolu, gdzie wzbudził wielkie zainteresowanie i otrzymał m.in. nagrodę Polskiego Radia.
Piosenka „Dziwny jest ten świat” stała się najbardziej znanym z polskich protest songów i hymnem młodzieży końca lat 60.

W 1967 wystąpił m.in. na festiwalu w Sopocie oraz w Kolonii w Niemczech, a w styczniu 1968 śpiewał na targach MIDEM w Cannes.
Niemen nagrał album Sukces, który został złotą płytą, stał się też bohaterem krytycznego filmu krótkometrażowego pod tym samym tytułem, w reżyserii Marka Piwowskiego, który pokazano w czerwcu 1968.

W październiku 1968 Niemen i Akwarele nagrali jeszcze płytę Czy mnie jeszcze pamiętasz?, a w grudniu Niemen odebrał wspomnianą złotą płytę. Niemen Enigmatic Od lutego 1969 do lipca 1970 z zespołem występował we Włoszech, początkowo jako «I Niemen», a od lipca 1969 w zmienionym składzie jako «Niemen Enigmatic».

Nagrał kilka singli, zarejestrował też fragmenty koncertów. Grał głównie w klubach, a w czerwcu 1970 wystąpił na festiwalu Cantagiro. Czesław Niemen blisko związał się z piosenkarką Faridą, z którą w listopadzie 1970 odbył trasę po Polsce.

W swej twórczości włączał się w kolejne dominujące w światowej muzyce rockowej prądy, tworząc własne, indywidualne i charakterystyczne odmiany muzyki – od rocka psychodelicznego przez symfoniczny rock progresywny (album Niemen Enigmatic z monumentalnym utworem „Bema pamięci żałobny-rapsod” do tekstu C. K. Norwida) aż po awangardowy jazz-rock (albumy Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2) oraz muzykę elektroniczną.

W październiku 1969, w przerwie włoskich występów, muzycy nagrali płytę z czterema kompozycjami do słów wybitnych polskich poetów, która ukazała się na początku 1970 jako Niemen Enigmatic. Album odniósł duży sukces.

Na przełomie 1969/70 zrealizowano też film ilustrujący utwór „Bema pamięci żałobny rapsod”.

Lata 70.

W styczniu 1971 nowy skład zarejestrował materiał na podwójny album Niemen z ambitną muzyką w jazzrockowym duchu, wykorzystując także dwa wiersze Norwida.
Występował w kraju oraz m.in. w Czechosłowacji i Finlandii.
W tym czasie Czesław Niemen uzyskał mieszkanie w Warszawie przy ul. Niecałej 8, finalizował też sprawę rozwodową.

Pod koniec 1971 wziął udział w nagraniu płyty z muzyką Andrzeja Kurylewicza.
W ciągu całej swej kariery wielokrotnie wspomagał różnych artystów w nagraniach i brał udział w zbiorowych przedsięwzięciach muzycznych czy muzyczno-teatralnych.

Napisał wiele utworów dla innych wykonawców, m.in. dla Ady Rusowicz. Przez lata powstały dziesiątki wersji jego piosenek.

Czesław Niemen, od 1968 grający na organach Hammonda, z wolna rozbudował swoje klawiszowe instrumentarium, dodając najpierw melotron, a potem, jako pierwszy polski muzyk, syntezator Mooga. Nowoczesne i drogie wówczas wyposażenie pozwoliło mu nagrać wspomniany, prawie całkowicie elektroniczny album, stawiający go w jednym rzędzie z takimi awangardowymi muzykami i grupami jak Tangerine Dream, Klaus Schulze czy Vangelis.

Grupa Niemen Jesienią 1971 zetknął się z awangardowym kontrabasistą Helmutem Nadolskim.

Z nim oraz z muzykami Silesian Blues Band stworzył Grupę Niemen, która działała od grudnia 1971 do sierpnia 1973. Występował z nią i nagrywał trębacz Andrzej Przybielski.
W styczniu 1972 w Monachium nagrali płytę Strange Is This World, w sierpniu 1972 w kraju dwie płyty częściowo improwizowane Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2, a w sierpniu 1973, również w Monachium, album Ode to Venus.

Zespół wystąpił w kilku krajach europejskich i zebrał pozytywne recenzje krytyki muzycznej.
Równocześnie Niemen zaczął nagrywać muzykę filmową, którą tworzył przez prawie 10 lat.

Wiosną 1973 zarejestrował też w Monachium utwory na płytę solową Russische Lieder.
W styczniu i lutym 1974 z renomowanymi muzykami sesyjnymi nagrał w Nowym Jorku płytę Mourner's Rhapsody. Zagraniczna kariera Niemena nie rozwinęła się jednak zgodnie z oczekiwaniami muzyka, jak i jego polskich fanów. Niemen Aerolit i N.AE.
Grupa Niemen zakończyła swoją działalność koncertem w Białymstoku w sierpniu 1973. W następnym miesiącu powstała grupa Niemen Aerolit, która nagrała m.in. materiał na pośmiertną płytę 41 Potencjometrów Pana Jana, a w końcu roku 1974 płytę zatytułowaną nazwą zespołu. Jego działalność przerwała śmierć perkusisty Piotra Dziemskiego w marcu 1975, którą Niemen głęboko przeżył. Zadedykował mu płytę Katharsis, nagraną solo również w 1975.

W 1975 poślubił Małgorzatę, z którą miał dwie córki Natalię (ur. 1976) i Eleonorę (ur. 1977).
Występował solo i w zmieniających się składach, nagrywał sporo muzyki teatralnej, korzystając od 1977 ze studia Teatru Narodowego w Warszawie.

Na przełomie lat 1976–1977 nagrał podwójną płytę Idée fixe, wydaną na początku 1978.

Latem 1976 otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury i Złoty Krzyż Zasługi.
Pod koniec roku odbył wielkie tournée po ZSRR, gdzie wystąpił też w październiku 1977 i kwietniu 1979.

W maju 1977 nagrał program dla telewizyjnego bloku Studio 2, potem występował w USA, a w lutym 1978 koncertował na festiwalu jazzowym w Bombaju.
W 1977 dał recital na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

Latem 1978 zaproszono go do Hawany na Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.
W 1978 ukazała się kaseta ze złotymi przebojami artysty, a rok później płyta z podobnym materiałem.

W czerwcu 1979 wystąpił na festiwalu w Opolu, a 24 sierpnia 1979 w Sopocie zdobył Grand Prix Festiwalu Interwizji piosenką „Nim przyjdzie wiosna”.
Pod koniec roku Polskie Nagrania bez wiedzy Niemena wydały na krajowym rynku kompilacyjną płytę Postscriptum, która została opracowana jedynie w celach promocyjnych na targi MIDEM w Cannes odbywające się w styczniu 1980 (był to jeden z wielu przypadków lekceważenia artystycznej woli muzyka).

W 1981 opracował kompozycje muzyczne do spektaklu teatralnego pt. Tragedia Romantyczna, którego osiem przedstawień w katowickim Spodku widziało 52 tysiące osób, a który był wystawiony przez studentów WRTV i górnośląską Solidarność.

Lata 80.

Kwiaty przy płycie nagrobnej Czesława Niemena na Powązkach Karierę Niemena zakłóciło wprowadzenie stanu wojennego.
W maju 1982 z grupą Kombi wystąpił w Sztokholmie, ukazała się też kaseta z jego muzyką filmową. Później występował sporadycznie, np. w listopadzie 1984 grał w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a 12 grudnia 1985 grał w klubie Stodoła w Warszawie.

11 i 12 lipca 1986 zaśpiewał na zlocie Old Rock Meeting w Operze Leśnej w Sopocie, a jesienią zagrał na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie.

W 1987 wystąpił w Jarocinie, potem grał w Skandynawii, a 29 listopada 1987 dał koncert w Queen Elizabeth Hall w Londynie.

W 1988 wznowiono kilka jego płyt, m.in. Dziwny jest ten świat, Czy mnie jeszcze pamiętasz? i Niemen Enigmatic.

W 1989 ukazała się pierwsza od wielu lat płyta Niemena z nowym materiałem, przygotowywana przez lata Terra Deflorata, wydana dwa lata później także na CD.

Lata 90.

1 marca 1990 Niemen wystąpił na Festiwalu w San Remo, a rok później ponownie na MIDEM.

W 1992 wziął udział w spektaklu Księga Krzysztofa Kolumba w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
W maju 1993 grał w Nowym Jorku, a w 1995 wziął udział wraz z zespołem Dżem i wieloma zaproszonymi muzykami w koncercie upamiętniającym zmarłego Ryszarda Riedla.
Występ ten zarejestrowano i wydano na płycie List do R. na 12 głosów.

Zaczął publikować felietony w miesięczniku muzycznym Tylko Rock.
Gorąco protestował przeciw pirackim edycjom jego nagrań, które wtedy obficie pojawiły się na kasetach magnetofonowych, a potem na kompaktach. Wyraźnie dawał do zrozumienia, że nie zamierza nagrywać nowych płyt do czasu prawnego uregulowania sytuacji na rynku muzycznym.

Pomiędzy 1991 a 1996 ukazało się kilka edycji wznowień jego najwcześniejszych albumów.
Pierwsza seria, wydawana przez Digiton, zakończyła się na albumie Niemen Aerolit, druga – zatytułowana Niemen retrospekcja – na Marionetkach (kompilacja wydanych niezależnie od siebie LP Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2).
W ramach trzeciej serii, noszącej tytuł Od początku, wydawanej przy współpracy z Polskimi Nagraniami, ukazało się tylko pięć albumów.

W 1995 wydana została pierwsza autoryzowana przez Niemena składanka kompaktowa jego wczesnych nagrań, pt. Sen o Warszawie.
Dwa lata później wziął gościnny udział w nagraniu cegiełki na rzecz ofiar powodzi, Moja i twoja nadzieja '97.

W 1999 został wybrany na wykonawcę wszech czasów w plebiscycie „Polityki”[20], w związku z czym dał kilka koncertów w Trójce. Lata 2000–2004 29 września 2001 wystąpił w Warszawie na koncercie pamięci C. K. Norwida, a 17 listopada 2001 wyszła ostatnia jego płyta studyjna spodchmurykapelusza, promowana singlem kompaktowym z trzema wersjami utworu „Jagody szaleju”. Została przychylnie przyjęta przez słuchaczy i krytyków.

W 2002 i 2003 ukazały się dwa 6-płytowe, kolekcjonerskie boksy Od początku I i Od początku II obejmujące albumy wydane w Polsce w latach 1967–1980, uzupełnione odautorskim komentarzem i wspomnieniami muzyka.

Niemen dość intensywnie zajmował się promocją tych wydawnictw – pomimo osłabienia spowodowanego chorobą, udzielał licznych wywiadów w telewizji i radiu. Zapowiadał wówczas wydanie dwóch kolejnych boksów, których robocze tytuły brzmiały Na pomieszane języki i Niemen – muzyka programowa. Pierwszy z nich miał gromadzić nagrania, których dokonał poza granicami kraju (m.in. włoskie single czy zachodnioniemieckie longplaye), drugi natomiast muzykę skomponowaną na potrzeby teatru i telewizji.

Choroba Od wielu lat cierpiał na nowotwór układu chłonnego, który próbował zwalczyć przy pomocy medycyny naturalnej.

Zmarł 17 stycznia 2004 w Centrum Onkologii w Warszawie z powodu powikłań związanych z zapaleniem płuc, na które zapadł w szpitalu.
Ciało artysty, zgodnie z jego ostatnią wolą, zostało skremowane.
Pogrzeb artysty 30 stycznia 2004, po ceremonii żałobnej w kościele św. Karola Boromeusza, urna z prochami została złożona w katakumbach na cmentarzu Powązkowskim.

w/g: Wikipedia
Albumy studyjne
1967 Dziwny jest ten świat
1968 Sukces
1969 Czy mnie jeszcze pamiętasz?
1970 Enigmatic
1971 Niemen
  Muzyka teatralna i telewizyjna
1972 Strange Is This World
1973 Ode to Venus
  Niemen Vol. 1
  Niemen Vol. 2
  Russische Lieder
1974 Mourner's Rhapsody
1975 Niemen Aerolit
1976 Katharsis
1978 Idée fixe
1980 Postscriptum
1982 Przeprowadzka
1989 Terra Deflorata
2001 spodchmurykapelusza
   
Albumy koncertowe

2007 41 Potencjometrów Pana Jana
2009 Kattorna JJ72 / Pamflet na ludzkość JJ75
2018 Czesław Niemen – On Stage 1970/1972
   
Minialbumy
   
1964 – Locomotion
1964 – Les Noir et Bleu – Les Idoles de Pologne
1964 – Czas jak rzeka
1964 – Hippy, Hippy Shake e)
1964 – Jeszcze sen
1966 – A Varsovie
1966 – Sen o Warszawie
1967 – Dziwny jest ten świat
1978 – Sen srebrny Salomei
1997 – Cegiełka na rzecz ofiar powodzi – Moja i twoja nadzieja (gościnni
   
Single
1962 – Adieu Tristesse / El soldado de levita
1963  – Na swojską nutę
1963 – W rytmie Madisona
1968 – Obok nas / Baw się w ciuciubabkę
1969 – Io senza lei / Arcobaleno
1969  – Una luce mai accesa / 24 ore spese bene con amore
1970  – Oggi forse no / Domani
1972  – Romanca Cherubina / Mazurek
1972 – Strange is This World / We’ve Got The Sun
1973  – Jolotschki, Sosjonotschki / Tschornyje Browi, Karije Otschi
1975  – Mleczna droga / Dorożką na Księżyc
1979 – Nim przyjdzie wiosna / Pokój
1982  – Witaj przygodo zielona / Przeprowadzka
1986 – High Horse / Pod Papugami
2001 – spodchmurykapelusza
2002 – Jagody szaleju
   
Pocztówki dźwiękowe
   
1964  – Domek bez adresu
1970  – Nie wiem czy to warto
1971  – Bema pamięci żałobny rapsod (bez chóralno – instrumentalnego wstępu)
1974 – Jodełki, sosenki
1975  – Włóczęga
1979 – Nim przyjdzie wiosna
w/g : Wikipedia



Marek Gaszyński

urodzony w Warszawie dziennikarz, autor tekstów i prezenter muzyczny, 

Pracę dziennikarską rozpoczął w latach 1958–1962 w Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia.

W 1962 roku został dziennikarzem muzycznym Polskiego Radia.
Tworzył audycje muzyczne dla radia, a także pisał artykuły związane z tą tematyką drukowane w prasie codziennej oraz muzycznej.

Od 1964 roku pisze teksty piosenek dla popularnych wykonawców muzyki rozrywkowej. Pierwszą piosenką, jaką napisał, był napisany do muzyki Czesława Niemena utwór Czy wiesz.

Piosenki z jego tekstami usłyszeć można w wykonaniu m.in. takich artystów, jak:

Aldona Orłowska, Breakout, Budka Suflera, Czerwone Gitary, Halina Frąckowiak, Helena Majdaniec, Gang Marcela, Jerzy Grunwald, Test, Maciej Kossowski, Bogusław Mec, Wojciech Gąssowski, Niebiesko-Czarni, Czesław Niemen, Polanie, Wojciech Skowroński, Tadeusz Woźniak.

Utwory z tekstami Marka Gaszyńskiego ukazały się na płytach Marek Gaszyński przedstawia swoje przeboje
(z roku 1993) oraz 40 lat z Polskim Radiem i piosenką (z roku 2003).

W latach 2006–2007 był prezesem warszawskiego Radia dla Ciebie.

W 2008 r. wydał napisany trzynastozgłoskowcem utwór poetycki "Pan Tadeusz Jazz, czyli krajobraz po bitwie".
Historia polskiego jazzu z lat 1945–1959 w sześciu księgach wierszem.

W 2011 r. ukazał się, wydany przez Wydawnictwo Nowy Świat, debiut powieściowy Marka Gaszyńskiego pt.
Teoria zbrodni uprawnionej”.

Odznaczenia:
W kwietniu 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W 2015 za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane piosenki:
Allilah
(muz. i wyk. Czesław Niemen)
Ojciec żył, tak jak chciał
(wyk. Gang Marcela)
A Panu już dziękujemy
(sł. M. Gaszyński, K. Cwynar, wyk, Krzysztof Cwynar)
Przed pierwszym balem
(muz. S. Krajewski, wyk. Czerwone Gitary)
Barwy jesieni
(muz. Seweryn Krajewski, wyk. Czerwone Gitary)
Są takie chwile
(muz. Antoni Kopff,współautor B. Loebl; wyk. Partita)
Czy słyszysz co mówię (Posłuchaj, co ci powiem)
muz. S. Krajewski, wyk. Czerwone Gitary, B. Mec)
Sen o Warszawie
(1966, muz. i wyk. Czesław Niemen)
Czym byłby świat bez ciebie
(muz. Janusz Popławski)
Stracić kogoś
(muz. S. Krajewski, wyk. Czerwone Gitary)
Dotyk sławy
(muz. Mirosław Suliga)
Szukam tamtej wiosny
(muz. K. Klenczon, wyk. Czerwone Gitary)
Gdzie się podziały tamte prywatki
(muz. Ryszard Poznakowski, wyk. Wojciech Gąssowski)
Śledztwo zakochanego
(muz. S. Krajewski, wyk. Czerwone Gitary)
Gitara i ja
(muz. M. Święcicki)
Walcz o życie
(muz. Dariusz Kozakiewicz, wyk. Test)
Jest taka jedna klasa
(muz. Mirosław Suliga)
Wołanie przez Dunajec
(muz. Tadeusz Nalepa, wyk. Breakout)
Jesień idzie przez park
(muz. Krzysztof Klenczon, B. Loebl; wyk. Czerwone Gitary)
Wszystko za nami
(muz. J. Grunwald, wyk. J. Grunwald i En Face)
Jeszcze swój egzamin zdasz
(muz. Marian Zimiński, wyk. Czesław Niemen)
Wybacz mi wszystko
(muz. Mirosław Suliga)
Klęcząc przed tobą
(muz. i wyk. Czesław Niemen)
Z obłoków na ziemię
(muz. K. Klenczon, wyk. Czerwone Gitary)
Nie zadzieraj nosa
(1966, muz. S. Krajewski, wyk. Czerwone Gitary)
Za mną nie oglądaj się
(muz. i wyk. H. Frąckowiak)

Publikacje:

Muzyka, którą lubię,
Woodstock ’94,
Zagadki – muzyka rozrywkowa,
Czas jak rzeka (2004) Czerwone Gitary.
Nie spoczniemy (2005)
Fruwa twoja marynara (2006),
Mocne uderzenie. Czerwono-czarni. Niebiesko-czarni (2008),
Pan Tadeusz Jazz czyli krajobraz po bitwie (2008),
Człowiek do wynajęcia. Wyspa (2008)
Niepokonani (2012)
Cudowne Lata. Moja historia rock and rolla w Polsce (2013)
Niemen. Czas jak rzeka – książka audio na 2 CD
Śmierć Artysty (2013),


Filmografia:

Historia polskiego rocka (2008, film dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota)

Wolański R. Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX

 

 

SKLEP / INFORMACJE
Wymagania techniczne Regulamin            O nas
Sposoby płatności Polityka prywatności            pon. - pt 10:00-18:00
Odstąpienie od umowy Polityka zwrotu towarów            telefon: +48 605 079 902
mp3 Terminy i podstawa prawna            koman_sklep@onet.pl

 

  © 2000 Janusz Koman   instagram