jk_top
homej.koman songs        j.koman sheet musiccontact
 



Wspomnienie

Marek Sart - Julian Tuwim



niemen_dziwnyjest

Niemen & Akwarele
Dziwny Jest Ten Świat...

Release 1967
Label Polskie Nagrania Muza ‎–
XL 0411
Format Vinyl, LP, Album, Mono
   
Design K. Tarkowska
Engineer H. Jastrzębska
Liner Notes Czesław Niemen
Photography By W. Pawelec
Recording Supervisor W. Piętowski
Wspomnienie
Sart-Tuwim




               45 zl 
VOC GUITAR KEYB BASS DRUMS TEKST  




Czesław Niemen-Wydrzycki

(ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek.


Jego rodzicami byli Anna z domu Markiewicz (1897–1986) i Antoni Wydrzycki (1896–1960), wykonujący liczne prace rzemieślnicze, m.in. strojenie fortepianów i naprawę zegarów. Miał siostrę Jadwigę (ur. 1926).
Śpiewał już w szkolnym chórze w szkole dziesięciolatce oraz w chórze kościelnym (tam grał też na organach). Wraz z chórem szkolnym koncertował w innych szkołach.
W latach 1953–1954 uczęszczał do klasy fortepianu liceum pedagogicznego w Grodnie.
Jak wspomina jego kolega ze szkoły muzycznej w Grodnie, Mikołaj Szyszygin, Czesław uczęszczał z nim do Szkoły Muzycznej w Grodnie przez rok, jednak został z niej wyrzucony, gdyż opuszczał zajęcia.
Razem grali na występach szkolnych, Szyszygin na domrze a Wydrzycki na bajanie (rosyjska odmiana akordeonu).

W 1958 roku poślubił w Grodnie swoją pierwszą miłość, Marię Klauzunik.

Został przesiedlony do powojennej Polski w 1958 roku w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich.

W 1962 poznał Franciszka Walickiego, który zaczął go promować i organizować występy.
W tym samym roku odniósł duży sukces na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i w nagrodę odbył trasę po kraju z zespołem Czerwono-Czarni.
To właśnie Walicki z trudem przekonał Niemena, by zamiast piosenek latynoskich i rosyjskich zaczął grać rocka.

Niebiesko-Czarni  
 

Po odniesieniu pierwszych sukcesów w konkursach wykonawców amatorów zaczął dzięki Walickiemu występować z zespołem Niebiesko-Czarni i komponować.

10 października 1962 nagrał z nimi małą płytę, tzw. EP, z czterema utworami, w tym śpiewaną przez siebie piosenką „Lekcja twista”.
Związał się uczuciowo z solistką zespołu Adą Rusowicz.

W 1963 wystąpił na I Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z własną kompozycją „Wiem, że nie wrócisz”, która jednak przeszła niezauważona.
W grudniu 1963 wystąpił z grupą Niebiesko-Czarni w paryskiej sali Olympia.

W tym okresie, za namową żony Franciszka Walickiego, zaczął posługiwać się pseudonimem artystycznym Niemen,
jako nie tylko atrakcyjniejszym marketingowo w Polsce, ale także łatwiejszym do wymówienia dla cudzoziemców.

W połowie lat 70. oficjalnie zmienił nazwisko na Niemen-Wydrzycki. Nazwisko Niemen przyjął od rzeki Niemen, płynącej w pobliżu jego miejsca urodzenia.
Stosował on jednak odmianę Niemena, Niemenem, inną niż w przypadku nazwy rzeki, i choć dziennikarz Andrzej Ibis-Wróblewski sugerował, że Wydrzycki powinien odmieniać swój pseudonim tak jak rzekę, artysta się z tym nie
zgodził.

Od 18 do 20 stycznia 1964 wraz z grupą Niebiesko-Czarni występował przed koncertami Marleny Dietrich w Sali Kongresowej w Warszawie.
W pierwszej części koncertu Dietrich usłyszała utwór Niemena „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, który w listopadzie 1964 nagrała na płytę z własnym tekstem („Mutter, hast du mir vergeben”).

Z grupą Niebiesko-Czarni występował na koncertach w Polsce, m.in. na festiwalu w Sopocie w 1965, na Węgrzech i we Francji.
W listopadzie 1965 wystąpił jako solista na festiwalu w Rennes, gdzie zdobył statuetkę Srebrnego Gronostaja za kompozycję i nagrodę specjalną jury za najbardziej oryginalny debiut.

Z Niebiesko-Czarnymi nagrał kilka małych płyt oraz zrealizował wiele nagrań dla radia.
Zakończył współpracę z zespołem w listopadzie 1965, po trasie koncertowej w Jugosławii.

Debiutował jako piosenkarz bigbitowy, śpiewając rock and rollowe i rockowe piosenki w stylu The Beatles oraz ballady.
Do największych przebojów pierwszego okresu należą dynamiczny utwór „Czy wiesz?” i sentymentalna ballada „Pod Papugami”.

Wkrótce jednak zaczął zmierzać w stronę ambitniejszej muzyki, adresowanej do bardziej wymagającej młodzieży akademickiej.
Utwory z okresu współpracy z grupą Niebiesko-Czarni nagrał potem na nowo na płycie Czy mnie jeszcze pamiętasz?
z grupą Akwarele.

Niemen i Akwarele

Jesienią 1966 wraz z muzykami formacji Chochoły utworzył zespół Akwarele.
W następnym roku odbył z nimi pierwszą trasę, rozpoczętą koncertem 16 stycznia 1967 w Jeleniej Górze.
Dokonał nagrań dla radia i na małą płytę, a w kwietniu 1967 zarejestrował materiał na longplay Dziwny jest ten świat.

25 czerwca 1967 wystąpił z tytułową piosenką z płyty Dziwny jest ten świat na 5. KFPP w Opolu, gdzie wzbudził wielkie zainteresowanie i otrzymał m.in. nagrodę Polskiego Radia.
Piosenka „Dziwny jest ten świat” stała się najbardziej znanym z polskich protest songów i hymnem młodzieży końca lat 60.
W 1967 wystąpił m.in. na festiwalu w Sopocie oraz w Kolonii w Niemczech, a w styczniu 1968 śpiewał na targach MIDEM w Cannes. Niemen nagrał album Sukces, który został złotą płytą, stał się też bohaterem krytycznego filmu krótkometrażowego pod tym samym tytułem, w reżyserii Marka Piwowskiego, który pokazano w czerwcu 1968.

W październiku 1968 Niemen i Akwarele nagrali jeszcze płytę Czy mnie jeszcze pamiętasz?, a w grudniu Niemen odebrał wspomnianą złotą płytę.

Niemen Enigmatic

Od lutego 1969 do lipca 1970 z zespołem występował we Włoszech, początkowo jako «I Niemen», a od lipca 1969 w zmienionym składzie jako «Niemen Enigmatic». Nagrał kilka singli, zarejestrował też fragmenty koncertów. Grał głównie w klubach, a w czerwcu 1970 wystąpił na festiwalu Cantagiro.

Czesław Niemen blisko związał się z piosenkarką Faridą, z którą w listopadzie 1970 odbył trasę po Polsce.
W swej twórczości włączał się w kolejne dominujące w światowej muzyce rockowej prądy, tworząc własne, indywidualne i charakterystyczne odmiany muzyki – od rocka psychodelicznego przez symfoniczny rock progresywny (album Niemen Enigmatic z monumentalnym utworem „Bema pamięci żałobny-rapsod” do tekstu C. K. Norwida) aż po awangardowy jazz-rock (albumy Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2) oraz muzykę elektroniczną.

W październiku 1969, w przerwie włoskich występów, muzycy nagrali płytę z czterema kompozycjami do słów wybitnych polskich poetów, która ukazała się na początku 1970 jako Niemen Enigmatic.
Album odniósł duży sukces.
Na przełomie 1969/70 zrealizowano też film ilustrujący utwór „Bema pamięci żałobny rapsod”
.     

Lata 70

W
styczniu 1971 nowy skład zarejestrował materiał na podwójny album Niemen z ambitną muzyką w jazzrockowym duchu, wykorzystując także dwa wiersze Norwida.
Występował w kraju oraz m.in. w Czechosłowacji i Finlandii.

W tym czasie Czesław Niemen uzyskał mieszkanie w Warszawie przy ul. Niecałej 8, finalizował też sprawę rozwodową.
Pod koniec 1971 wziął udział w nagraniu płyty z muzyką Andrzeja Kurylewicza.
W ciągu całej swej kariery wielokrotnie wspomagał różnych artystów w nagraniach i brał udział w zbiorowych przedsięwzięciach muzycznych czy muzyczno-teatralnych. Napisał wiele utworów dla innych wykonawców, m.in. dla Ady Rusowicz.
Przez lata powstały dziesiątki wersji jego piosenek. Czesław Niemen, od 1968 grający na organach Hammonda, z wolna rozbudował swoje klawiszowe instrumentarium, dodając najpierw melotron, a potem, jako pierwszy polski muzyk, syntezator Mooga. Nowoczesne i drogie wówczas wyposażenie pozwoliło mu nagrać wspomniany, prawie całkowicie elektroniczny album, stawiający go w jednym rzędzie z takimi awangardowymi muzykami i grupami jak Tangerine Dream, Klaus Schulze czy Vangelis.

Grupa Niemen   

Jesienią 1971 zetknął się z awangardowym kontrabasistą Helmutem Nadolskim.
Z nim oraz z muzykami Silesian Blues Band stworzył Grupę Niemen, która działała od grudnia 1971 do sierpnia 1973. Występował z nią i nagrywał trębacz Andrzej Przybielski.
W styczniu 1972 w Monachium nagrali płytę Strange Is This World, w sierpniu 1972 w kraju dwie płyty częściowo improwizowane Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2, a w sierpniu 1973, również w Monachium, album Ode to Venus.

Zespół wystąpił w kilku krajach europejskich i zebrał pozytywne recenzje krytyki muzycznej.

Równocześnie Niemen zaczął nagrywać muzykę filmową, którą tworzył przez prawie 10 lat.
Wiosną 1973 zarejestrował też w Monachium utwory na płytę solową Russische Lieder.
W styczniu i lutym 1974 z renomowanymi muzykami sesyjnymi nagrał w Nowym Jorku płytę Mourner's Rhapsody.

Zagraniczna kariera Niemena nie rozwinęła się jednak zgodnie z oczekiwaniami muzyka, jak i jego polskich fanów. Niemen Aerolit i N.AE.
Grupa Niemen zakończyła swoją działalność koncertem w Białymstoku w sierpniu 1973.
W następnym miesiącu powstała grupa Niemen Aerolit, która nagrała m.in. materiał na pośmiertną płytę 41 Potencjometrów Pana Jana, a w końcu roku 1974 płytę zatytułowaną nazwą zespołu.

Jego działalność przerwała śmierć perkusisty Piotra Dziemskiego w marcu 1975, którą Niemen głęboko przeżył. Zadedykował mu płytę Katharsis, nagraną solo również w 1975.

W 1975 poślubił Małgorzatę, z którą miał dwie córki Natalię (ur. 1976) i Eleonorę (ur. 1977).

Występował solo i w zmieniających się składach, nagrywał sporo muzyki teatralnej, korzystając od 1977 ze studia Teatru Narodowego w Warszawie.
Na przełomie lat 1976–1977 nagrał podwójną płytę Idée fixe, wydaną na początku 1978.
Latem 1976 otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury i Złoty Krzyż Zasługi.

Pod koniec roku odbył wielkie tournée po ZSRR, gdzie wystąpił też w październiku 1977 i kwietniu 1979.
W maju 1977 nagrał program dla telewizyjnego bloku Studio 2, potem występował w USA, a w lutym 1978 koncertował na festiwalu jazzowym w Bombaju.
W 1977 dał recital na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

Latem 1978 zaproszono go do Hawany na Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.
W 1978 ukazała się kaseta ze złotymi przebojami artysty, a rok później płyta z podobnym materiałem.

W czerwcu 1979 wystąpił na festiwalu w Opolu, a 24 sierpnia 1979 w Sopocie zdobył Grand Prix Festiwalu Interwizji piosenką „Nim przyjdzie wiosna”.
Pod koniec roku Polskie Nagrania bez wiedzy Niemena wydały na krajowym rynku kompilacyjną płytę Postscriptum, która została opracowana jedynie w celach promocyjnych na targi MIDEM w Cannes odbywające się w styczniu 1980 (był to jeden z wielu przypadków lekceważenia artystycznej woli muzyka).

W 1981 opracował kompozycje muzyczne do spektaklu teatralnego pt. Tragedia Romantyczna, którego osiem przedstawień w katowickim Spodku widziało 52 tysiące osób, a który był wystawiony przez studentów WRTV i górnośląską Solidarność.

Lata 80

Karierę Niemena zakłóciło wprowadzenie stanu wojennego.
W maju 1982 z grupą Kombi wystąpił w Sztokholmie, ukazała się też kaseta z jego muzyką filmową.
Później występował sporadycznie, np. w listopadzie 1984 grał w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a 12 grudnia 1985 grał w klubie Stodoła w Warszawie.
11 i 12 lipca 1986 zaśpiewał na zlocie Old Rock Meeting w Operze Leśnej w Sopocie, a jesienią zagrał na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie.
W 1987 wystąpił w Jarocinie, potem grał w Skandynawii, a 29 listopada 1987 dał koncert w Queen Elizabeth Hall w Londynie.

W 1988 wznowiono kilka jego płyt, m.in. Dziwny jest ten świat, Czy mnie jeszcze pamiętasz? i Niemen Enigmatic.
W 1989 ukazała się pierwsza od wielu lat płyta Niemena z nowym materiałem, przygotowywana przez lata Terra Deflorata, wydana dwa lata później także na CD.

Lata 90

1 marca 1990 Niemen wystąpił na Festiwalu w San Remo, a rok później ponownie na MIDEM.
W 1992 wziął udział w spektaklu Księga Krzysztofa Kolumba w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
W maju 1993 grał w Nowym Jorku, a w 1995 wziął udział wraz z zespołem Dżem i wieloma zaproszonymi muzykami w koncercie upamiętniającym zmarłego Ryszarda Riedla.
Występ ten zarejestrowano i wydano na płycie List do R. na 12 głosów.

Zaczął publikować felietony w miesięczniku muzycznym „Tylko Rock”. Gorąco protestował przeciw pirackim edycjom jego nagrań, które wtedy obficie pojawiły się na kasetach magnetofonowych, a potem na kompaktach.
Wyraźnie dawał do zrozumienia, że nie zamierza nagrywać nowych płyt do czasu prawnego uregulowania sytuacji na rynku muzycznym.
Pomiędzy 1991 a 1996 ukazało się kilka edycji wznowień jego najwcześniejszych albumów.
Pierwsza seria, wydawana przez Digiton, zakończyła się na albumie Niemen Aerolit, druga – zatytułowana Niemen retrospekcja – na Marionetkach (kompilacja wydanych niezależnie od siebie LP Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2).

W ramach trzeciej serii, noszącej tytuł Od początku, wydawanej przy współpracy z Polskimi Nagraniami, ukazało się tylko pięć albumów.
W 1995 wydana została pierwsza autoryzowana przez Niemena składanka kompaktowa jego wczesnych nagrań, pt. Sen o Warszawie. Dwa lata później wziął gościnny udział w nagraniu cegiełki na rzecz ofiar powodzi, Moja i twoja nadzieja '97.
W 1999 został wybrany na wykonawcę wszech czasów w plebiscycie „Polityki”, w związku z czym dał kilka koncertów w Trójce.

Lata 2000–2004

29 września 2001 wystąpił w Warszawie na koncercie pamięci C. K. Norwida, a 17 listopada 2001 wyszła ostatnia jego płyta studyjna spodchmurykapelusza, promowana singlem kompaktowym z trzema wersjami utworu „Jagody szaleju”. Została przychylnie przyjęta przez słuchaczy i krytyków.

W 2002 i 2003 ukazały się dwa 6-płytowe, kolekcjonerskie boksy Od początku I i Od początku II obejmujące albumy wydane w Polsce w latach 1967–1980, uzupełnione odautorskim komentarzem i wspomnieniami muzyka.
Niemen dość intensywnie zajmował się promocją tych wydawnictw – pomimo osłabienia spowodowanego chorobą, udzielał licznych wywiadów w telewizji i radiu. Zapowiadał wówczas wydanie dwóch kolejnych boksów, których robocze tytuły brzmiały Na pomieszane języki i Niemen – muzyka programowa.
Pierwszy z nich miał gromadzić nagrania, których dokonał poza granicami kraju (m.in. włoskie single czy zachodnioniemieckie longplaye), drugi natomiast muzykę skomponowaną na potrzeby teatru i telewizji.

Choroba

Od wielu lat cierpiał na nowotwór układu chłonnego, który próbował zwalczyć przy pomocy medycyny naturalnej.

Zmarł 17 stycznia 2004 w Centrum Onkologii w Warszawie z powodu powikłań związanych z zapaleniem płuc, na które zapadł w szpitalu.
Ciało artysty, zgodnie z jego ostatnią wolą, zostało skremowane.
Pogrzeb artysty 30 stycznia 2004, po ceremonii żałobnej w kościele św. Karola Boromeusza, urna z prochami została złożona w katakumbach na cmentarzu Powązkowskim (rząd 99-3).

w/g : Wikipedia


Marek Sart,

właściwie Jan Szczerbiński (ur. 4 czerwca 1926 w Łodzi, zm. 6 listopada 2010 w Otwocku – polski kompozytor muzyki rozrywkowej i aranżer. 

Kompozytor i pianista. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódźkiego oraz prywatnie kompozycję u Tadeusza Szeligowskiego w Warszawie.

W czasie studiów współtworzył Klub Melomani przy polskim oddziale YMCA (z ang. Young Men’s Christian Association – Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej) w Łodzi, grał także na kontrabasie i gitarze w zespole Melomani.

W 1950 r. rozpoczął współpracę z Polskim Radiem, a następnie z TVP.

Komponował i aranżował m.in. dla radiowych orkiestr w Warszawie, Łodzi i Poznaniu oraz dla zespołu Błękitny Jazz Ryszarda Damrosza.

W latach 1960–1962 pełnił funkcję kierownika muzycznego warszawskiego Teatru Buffo. W 1961 r. założył w hotelu Bristol w Warszawie Teatr Piosenki, przekształcony później w Klub Piosenki ZAKR. W latach 1968–1969 prowadził z Ernestem Bryllem folk-rockowy zespół Drumlersi, dla którego komponował i aranżował. W latach 1973–1974 był kierownikiem muzycznym Państwowego Teatru Muzycznego w Poznaniu. Od 1991 r. przewodniczy radzie Fundacji Kultury Polska-Niemcy.

Autor muzycznych audycji radiowych, m.in. Marek Sart przedstawia polską muzykę instrumentalną, – programów TV, m.in. Ich pięciu i ona jedna, Krach z piosenkami i Lista przebojów muzyki poważnej; – współautorem (z Marek Wiernikiem) książki Album polskiego rocka; – kompozytorem utworów muzyki symfonicznej i kameralnej, m.in. Piccolo Oratorio na dwa głosy męskie i orkiestrę symfoniczną, Divertimento na smyczki i perkusję, I Kwartetu smyczkowego, II Kwartetu smyczkowego, Cabbalah na wiolonczelę, wibrafon i kotły; – sześciu pieśni Frauen schicksat (sł. Rainer Maria Rilke);

– cyklu pieśni Profile Cyrenejczyka (sł. Karol Wojtyła);
– opery musicalu Historia spod mostu (libretto Stanisław Dobrowolski, Lech Terpiłowski);
– opery baletu Feretron wg Stanisława Wyspiańskiego (libretto Michał Sprusiński);
– operetki Miss Polonia (libretto Jerzy Jurandot);
– musicali Butterfly Cha-Cha (libretto Wojciech Młynarski),
W pustyni i w puszczy (libretto Anna Bernat), Achilles i miłość (libretto Jonasz Kofta, Michał Sprusiński), Niedopasowani, czyli Goliath i wieloryb (libretto Krzysztof Dzikowski, Wojciech Młynarski), Orfea (libretto Elżbieta Zechenter), Sekretny przystanek (opr. sł. Jerzy Jurandot, Stefani Grodzieńska);
– bajek muzycznych i musicali dla dzieci wydanych także na LP ’s Toto (libretto Ernest Bryll, Małgorzata Goraj), Hebanowa baśń (libretto Helena Kołaczkowska) oraz Latające niewiadomoco (sł. Helena Kołaczkowska, Parady (sł. Stanisław Grochowiak), Baśń o Tomku i wilku;
– piosenki do filmu Zbrodniarz i panna (reż. Janusz Nasfeter);
– muzyki do filmów fabularnych, krótkometrażowych, TV i animowanych;
– instrumentalnych utworów rozrywkowych, m.in. Gwiezdny telegram, Jesienne refleksje, Big-oberek i Big-polonez.

Piosenki m.in. dla: Michaja Burano, Chóru Czejanda, Fryderyki Elkany, Haliny Frąckowiak, Anny German, Marii Koterbskiej, Czesława Niemena, Jerzego Połomskiego, Sławy Przybylskiej, Reny Rolskiej, Ireny Santor, Karin Stanek, Violetty Villas, Stefana Zacha i Nataszy Zylskiej.

Jego karierze poświęcone zostało hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 120 (reż. Ryszard Wolański).
Kompozytor piosenek m.in; Każda miłość jest pierwsza (sł. Jerzy Jurandot, wyk. Irena Santor). Komu piosenkę (sł. Karol Kord, wyk. Jerzy Połomski). Malowana lala (wyk. Karin Stanek). Raz, jedyny raz (sł: K. Kord, wyk. Krzysztof Cwynar). Odejdź smutku (wyk. Maria Koterbska). Trzysta tysięcy gitar (sł. Krzysztof Dzikowski, Wojciech Młynarski, wyk. Karin Stanek). O kim dzisiaj opowiada (sł. Janusz Sent, wyk. Krzysztof Cwynar). Wspomnienie (sł. Julian Tuwim, wyk. Czesław Niemen). Siódme niebo (sł. Lidia Gierwiałło, wyk. Marcin Bronikowski). Co nas obchodzi (sł. Jerzy Jurandot, wyk. Olgierd Buczek) – z filmu Mąż swojej żony z 1960 roku. Bal u Posejdona (muz. i sł Marek Sart, wyk. Anna German, Krzysztof Cwynar).


Muzyka filmowa      
       
    1955 PROFESOR FILUTEK W PARKU, 1982 PRZEKLĘTA ZIEMIA,
  1956 POJEDYNEK PROFESORA FILUTKA, 1984 JAK SIĘ POZBYĆ CZARNEGO KOTA,
    1956 DZIWNY SEN PROF. FILUTKA, 1987 BALLADA O JANUSZKU,
    1956 TAJEMNICA STAREGO ZAMKU, 1987 O RANY, NIC SIĘ NIE STAŁO!!!,
    1960 MĄŻ SWOJEJ ŻONY, 1988_OBYWATEL PISZCZYK,
    1962_O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC 1990_WIZYTA STAREGO RAMOLA,
    1962 KLUB KAWALERÓW, 1992_ŻEGNAJ ROCKEFELLER,
    1963 LICZĘ NA WASZE GRZECHY, 1993 GOODBYE ROCKEFELLER,
    1963_ZBRODNIARZ I PANNA 1995 CWAŁ
    1964_SPOTKANIE ZE SZPIEGIEM  
    1965 KATASTROFA  
    1967_JULIA, ANNA, GENOWEFA...  
    1968_PRZYGODA Z PIOSENKĄ  
       
Wybrane piosenki      
       
    A CO U NAS?, OBCYKSIĘŻYC,
    KAŻDA MIŁOŚĆ JEST PIERWSZA, NIE TO NIE!,
    MA SIĘ TĘ GŁOWĘ, PIOSENKA VEDETTY,
    PARYSKI WALCZYK, MI BĄDŹ,
    OSIOŁKOWI W ŻŁOBY DANO..., SZKODA ŻE NIEPOGODA,
    TY JESTEŚ TAKA  ŁADNA... MĘSKI KAPELUSZ...
      WSPOMNIENIE


Laureat:

II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’61 za Woziwodę,
– II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’63 za Odejdź smutku,
– I nagrody w konkursie radiowym na piosenkę festiwalową na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’64 za
     Znad białych wydm,
– Srebrnego Gronostaja na festiwalu w Rennes (Francja) w 1974 r. za Dyla Sowizdrzała.

w/g : Wikipedia

 

Julian Tuwim

(ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek;
jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego 

Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”.
Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”.

Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łacińskiej.
Brat polskiej literatki i tłumaczki Ireny Tuwim, kuzyn aktora kabaretowego i piosenkarza Kazimierza „Lopka” Krukowskiego.
Jego bratem stryjecznym był aktor Włodzimierz Boruński.
Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Jan Wim, Pikador, Roch Pekiński, Owóż, Czyliżem, Atoli, Wszak.
Rok 2013 w Polsce, uchwałą Sejmu RP VII kadencji z 7 grudnia 2012, ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima.

Lata młodości (1894–1916)


Urodził się 13 września 1894 w Łodzi, przy ul. Widzewskiej 44 (obecnie Kilińskiego 46), w mieszczańskiej rodzinie zasymilowanych Żydów. W latach 1904–1914 uczęszczał do Męskiego Gimnazjum Rządowego w Łodzi.
Na początku uczył się słabo, nie okazywał zainteresowania przedmiotami ścisłymi, zwłaszcza matematyką, przez co powtarzał szóstą klasę.
Zadebiutował w 1911 przekładem na esperanto wierszy Leopolda Staffa. W roku 1913 miał miejsce jego właściwy debiut poetycki, wiersz Prośba opublikowany został w „Kurierze Warszawskim”. Utwór poeta podpisał inicjałami St. M., poznanej w 1912, swojej przyszłej żony Stefanii Marchwiówny.

Pobyt w Warszawie (1916–1939)

W 1916, z myślą rozpoczęcia studiów, przeniósł się do Warszawy. Studiował prawo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim (1916–1918), ukończył jedynie po jednym semestrze.
W trakcie studiów rozpoczął współpracę z czasopismem Pro Arte et Studio. Był jednym z założycieli grupy poetyckiej Skamander w 1919. 30 kwietnia 1919 poślubił Stefanię Marchew.
W czasie wojny polsko-bolszewickiej pracował w Biurze Prasowym naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego.
W młodości inspirował się twórczością Leopolda Staffa (pisał o tym w swych pamiętnikach).
Członek założyciel Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS).

Życie na obczyźnie (1939–1946)

W 1939 wyemigrował przez Rumunię, Włochy do Francji. Wspólnie z Janem Lechoniem, Antonim Słonimskim, Kazimierzem Wierzyńskim oraz Mieczysławem Grydzewskim (określanymi jako poeci satelici) spotykali się w paryskiej kawiarni Café de la Régence. W obliczu kapitulacji Francji (1940) i osobistego zagrożenia, Tuwim i Lechoń udali się przez Hiszpanię do Lizbony, a następnie do Rio de Janeiro, gdzie dołączył do nich Kazimierz Wierzyński. Ostatecznie wspólnie też wyjechali do Nowego Jorku, gdzie poeta mieszkał przez blisko pięć lat (1942–1946). Tuwim i Oskar Lange pisali dla pism „Nowa Polska” oraz „Robotnik”, natomiast Wierzyński i Lechoń utworzyli „Tygodnik Polski”.
Z kolei Grydzewski wyjechał do Londynu, gdzie pozostał redaktorem naczelnym demokratyczno-liberalnego tygodnika „Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie”, a po wojnie „Wiadomości”, odpowiednika krajowych „Wiadomości Literackich”.
Członkowie grupy poetyckiej „Skamander” stanowili pierwszą, wielką falę emigracji polskich literatów i poetów.

Ostatnie lata w Polsce (1946–1953)

Do Polski Tuwim wrócił w czerwcu 1946 roku i stał się osobowością chronioną, adorowaną i uprzywilejowaną przez ówczesne władze. Został okrzyknięty poetą państwowym. W tym samym roku Tuwimowie adoptowali córkę Ewę. W latach 1947–1950 pełnił funkcję kierownika artystycznego Teatru Nowego.
Po wojnie Tuwimowie otrzymali opuszczony dom w Aninie przy ul. Zorzy 19, gdzie mieszkali wraz z Ireną Tuwim (siostrą poety).
Dom ten po śmierci Tuwima nabył Piotr Jaroszewicz.

W ostatnich latach życia Tuwim stworzył niewiele wierszy; czasami tylko ulegał prośbom zaprzyjaźnionych redaktorów, potrzebujących wierszy na rocznicowe okazje. Pisał prywatnie (bez publikowania).
Do końca zajmował się też tłumaczeniami i zbieraniem kuriozów literackich, które publikował w miesięczniku „Problemy” w cyklu „Cicer cum caule”.

Zmarł 27 grudnia 1953 w pensjonacie ZAiKS-u „Halama” w Zakopanem na atak serca.
Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
(Vikipedia)


Tuwim w piosenkach:

Absztyfikanci Grubej Berty
wyk. zespół Bez Jacka
Miłość ci wszystko wybaczy
muz. Henryk Wars, śpiewa Hanka Ordonówna
Berlin 1913
muz. i wyk. Leszek Długosz
Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem,
muzyka i śpiew Grzegorz Turnau
Całujcie mnie wszyscy w dupę,
wyk. Fokus w ramach projektu Poeci
Na pierwszy znak
wyk. śpiewa Hanka Ordonówna
Chrystus miasta
wyk. Buldog
Pomarańcze i mandarynki
śpiewa Marek Grechuta
Co nam zostało z tych lat?
wyk. Chór Dana, Mieczysław Fogg
Tomaszów, 
muz. Z. Konieczny, śpiewa Ewa Demarczyk
Grande valse brillante  
muz. Z. Konieczny, śpiewa Ewa Demarczyk
Wspomnienie,
muz. M. Sart, śpiewa Czesław Niemen
Ja śpiewam piosenki
wyk.  Hanka Ordonówna
Zadymka 
muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, śpiewa M. Grechuta

 

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia:

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski – pośmiertnie (1953)
Order Sztandaru Pracy I klasy (1949)
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1946)
Złoty Wawrzyn Akademicki (1935)
Nagroda Państwowa I stopnia (1952)
Nagroda Literacka miasta Łodzi (1928)
Nagroda Literacka miasta Łodzi (1949)
Nagroda polskiego PEN Clubu (1935) D
Doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego (1949)


Najważniejsze dzieła:

Juwenilia (1911–1918) – wczesne próby poetyckie, sam Tuwim nigdy ich nie wydał.
Czyhanie na Boga (1918)
Sokrates tańczący (1920)
Siódma jesień (1922)
Pogrzeb prezydenta Narutowicza(1922)
Wierszy tom czwarty (1923)
Czary i czarty polskie (1924)
Wypisy czarnoksięskie (1924)
A to pan zna? (1925)
Czarna msza (1925)
Tysiąc dziwów prawdziwych (1925)
Słowa we krwi (1926)
Tajemnice amuletów i talizmanów (1926)
Strofy o późnym lecie Rzecz czarnoleska (1929)
Do prostego człowieka
(1929) Jeździec miedziany (1932, przekład Puszkina)
Biblia cygańska i inne wiersze (1932)
Jarmark rymów (1934)
Polski słownik pijacki i antologia bachiczna (1935)
Bambo (1935)
Treść gorejąca (1936)
Lutnia Puszkina (1937) Rzepka (1938)
Bal w Operze (1936, wyd. 1946) - Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich,                                                   aby go w dupę pocałowali (1937)
Lokomotywa (1938)
Kwiaty polskie (1940–1946, wyd. 1949)
Pegaz dęba, czyli panopticum poetyckie (1950)
Piórem i piórkiem (1951)
Cicer cum caule (1949–1953)


SKLEP / INFORMACJE
Wymagania techniczne Regulamin            O nas
Sposoby płatności Polityka prywatności            pon. - pt 10:00-18:00
Odstąpienie od umowy Polityka zwrotu towarów            telefon: +48 605 079 902
mp3 Terminy i podstawa prawna            koman_sklep@onet.pl

 

  © 2000 Janusz Koman   instagram